Otomobil motoru

Askeri uçak motorlarının üretimi ile sivil uçak motorlarının üretimi için uluslararası kuruluşlarla yapılan anlaşmalar geçtiğimiz günlerde kamu oyuna açıklandı. Uçak motoru yapma...

Askeri uçak motorlarının üretimi ile sivil uçak motorlarının üretimi için uluslararası kuruluşlarla yapılan anlaşmalar geçtiğimiz günlerde kamu oyuna açıklandı.

Uçak motoru yapma arayışımız, önemli bir hedeftir..

Ancak uçak motorundan önce kara taşıt aracı motoru konusuna öncelik vermemiz gerekiyor.

Kara taşıt araçlarının motorunu yerli yaparsak bu motorların askeri araçlarda da kullanım imkanı olacak.

Otomotiv ana sanayi ve yan sanayimiz, ülkenin ana sanayi sektörü durumunda. İhracat şampiyonu. Ne var ki, üretilen ve ihraç edilen otomotiv ürünlerinin yüzde 80’inin motoru ithal motor.

Yerli üretilen motorların ise çoğunlukla dökümleri ithal. Otomotiv üretiminde motor ve aktarma organları, toplam maliyetin yüzde 25-30’unu oluşturuyor.

Yollarda gezinen, ihraç ettiğimiz otomobillerin, otobüslerin, kamyonların, hafif ticari araçların büyük kısmında motorlar ve vites kutuları ithal.

Yıllar önce Eskişehir’de motor blokları döküyorduk. Dökülen motor bloklarını Bursa’da işleyerek, yerli motor üretmeye başlamıştık. Daha sonra AB standardına uyum sağlanamayınca, üretim durdu.

Daha sonra Eskişehir’de kamyonlar ve minibüsler için dizel motoru üretimi başladı. Halen Eskişehir’de kapasitenin 40 bine çıkarılmasına çalışılıyor.

Bursa’da otomobiller için yılda 400-500 bin dizel motoru üretiliyor. Bir kısmı ihraç ediliyor. Yılda 250 bin vites kutusu üretimine başlandı.

Türkiye’deki otomotiv sanayisini değerlendirirken, sadece üretim, ihracat rakamları ve ihracat gelirine bakmakla yetinmemek gerekiyor.

Fabrikadan çıkan otomobillerin, kamyonların, otobüslerin ne kadarının yerli katkı ile üretildiği önemli.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 228 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar