Haziranda net döviz girişi ödemeler dengesini iyileştirdi

Olağan döviz giderleri ile olağan döviz gelirleri arasındaki açığa “cari açık” (döviz açığı) diyoruz.Olağan döviz giderlerinde büyük gider ithalat harcaması. Olağan döviz...

Olağan döviz giderleri ile olağan döviz gelirleri arasındaki açığa “cari açık” (döviz açığı) diyoruz.

Olağan döviz giderlerinde büyük gider ithalat harcaması. Olağan döviz gelirlerinde büyük gelir kaynakları ihracat ve turizm gelirleri.

İthalat azalırsa, ihracat geliri ve turizm geliri artarsa cari açık küçülüyor.

Döviz geliri, giderini karşıladığında cari açık (döviz açığı) sorunu kalmayacak.

Açık kapatılmış olacak. Açık devam ettikçe, açığın finansmanı için ya döviz rezervleri kullanılacak ya da sermaye hareketi ile ülkeye giren dövizlerle açık finanse edilecek.

Sermaye hareketi ile ülkeye 3 kapıdan döviz giriyor. Birinci kapı “doğrudan yatırım” kapısı. Bu kapıdan giren döviz kalıcı döviz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 228 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar