Hane halkının %14’ünün finansal birikimi var

Halkımız bir yanda geçim sıkıntısı çekerken, öte yanda sabahtan akşama dolar fiyatı ne oldu, altın kaça çıktı haberlerini izlerken, “finansman” konularında giderek daha fazla bilgi sahibi...

Halkımız bir yanda geçim sıkıntısı çekerken, öte yanda sabahtan akşama dolar fiyatı ne oldu, altın kaça çıktı haberlerini izlerken, “finansman” konularında giderek daha fazla bilgi sahibi olmaya başladı.

FODER, Finansal Okur Yazarlık ve Erişim Derneği’nin Visa ve 22 banka desteği ile gerçekleştirdiği Finansal Okur Yazarlık Araştırması’na göre, hane halkının %90’ı enflasyonun ne olduğunu öğrendi. Enflasyonun satın alma gücünü azalttığını biliyor. Hane halkının %82’si döviz fiyatlarındaki artışın, satın alma gücünü azalttığının farkında.

Hane halklarının %22’sini “bilmişler” oluşturuyor. Bilmişler ekonomide olan bitenin farkında. Hane halkının %24’ünü ise mütevazi aileler oluşturuyor. Mütevazi aileler birikimin önemini biliyor ama imkanları ölçüsünde birikim yapabiliyor.

İdareli muhafazakar aileler ise hane halkının %20’si dolayında. Muhafazakar ailelerin kendilerine göre harcama ve birikim alışkanlığı var.

Hane halkının %34’ü ise plansız yaşayanlarla kaygısızlar. Bunlar birikim yapmayı düşünmeyenler.

Birikim yapmanın öneminin farkında olanlar toplam ailelerin %64’ü dolayında ama birikimin önemini bilmek başka, finansal birikim yapabilmek başka.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 100 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 235 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 205 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 482 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 114 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar