Halıda el dokuması yok oldu

Eskiden el halılarımız ünlü idi. Şimdilerde makine halısı ihracatçısı olduk.El halısı, kilim üretemez olduk. Çok olumsuz bir gelişme var. Çin’den ithal edilen el halısı taklitleri bazı...

Eskiden el halılarımız ünlü idi. Şimdilerde makine halısı ihracatçısı olduk.

El halısı, kilim üretemez olduk. Çok olumsuz bir gelişme var. Çin’den ithal edilen el halısı taklitleri bazı turistik tesislerde yabancı ziyaretçilere Türk el halısı olarak satılıyor.

Ne oldu da el halısı, kilim üretimi büyük ölçüde azaldı?

Sümerbank el halısı ve kilim üretimini teşvik ediyordu. Hereke ve Isparta tesislerinde halı üretimi vardı. Bazı cezaevlerinde mahkumlara halı ürettiriliyordu. Sümerbank halı ipliği üretiyor, el halısı tezgahlarına dağıtıyordu.

Sümerbank kapandıktan sonra el halıcılığı sahipsiz kaldı. Terör olayları öncesi, yöresel kalkınma çabalarına vakit ayırabilen kaymakamlar, bulundukları yerleşim bölgelerinde halı tezgahları dağıtarak, halıcılık kursları açarak kadınların el halısı dokumalarını teşvik ediyorlardı.

Terör kaymakamların gündemini değiştirdi. Halı tezgahları depolara kalktı. Halıcılık kursları kapandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 227 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 142 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar