Feyyaz Berker TÜSİAD markasının yaratılmasına öncülük eden iş adamıdır

TÜSİAD'ın 12 kurucusundan biri, ilk yönetim kurulu başkanı Feyyaz Berker vefat etti.Feyyaz Berker kuruluşundan 1980 yılına kadar TÜSİAD'ın kaptanı oldu. Feyyaz Berker kaptandı ama çok ilginçtir ki, Vehbi Bey...

TÜSİAD'ın 12 kurucusundan biri, ilk yönetim kurulu başkanı Feyyaz Berker vefat etti.

Feyyaz Berker kuruluşundan 1980 yılına kadar TÜSİAD'ın kaptanı oldu. Feyyaz Berker kaptandı ama çok ilginçtir ki, Vehbi Bey (Koç), Nejat Bey (Eczacıbaşı) hemen hemen haftada bir veya birden fazla TÜSİAD Genel Sekreterlik Ofisine gelirler, Feyyaz Berker ve TÜSİAD'ın önde gelen üyeleriyle bir masa etrafında sohbet ederler, TÜSİAD'ı kendi bebekleri gibi korumaya çalışırlardı... Kuruluş yıllarında üye sayısı az olduğu için Feyyaz Berker her kararın hemen tüm üyelere danışılarak, konuşularak alınmasına özen gösterirdi.

Feyyaz Berker, TÜSİAD'ın kuruluşundan sonra, isminin saygınlık kazanmasına, ülkenin güçlü bir sivil toplum örgütü olmasına emek vermiş bir iş adamıdır.

Feyyaz Berker'in yönetiminde TÜSİAD, ilk yıllardaki araştırma faaliyetleri, yayınları ile toplumun hemen her kesiminden ilgi topladı.

Yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da büyük sermayenin temsilcisi olarak kabul edilir hale geldi.

TÜSİAD'ın 2 Nisan 1971 tarihli "Kuruluş Protokolü'nün altında 12 iş adamının imzası var. Bu 12 iş adamının şimdilerde sadece ikisi hayatta. Bu isimler şöyle:  Selçuk Yaşar (İzmir), Osman Boyner (Kastamonu),
Hayatta olmayan kurucular ve "memleketleri" ise şöyle idi: Vehbi Koç (Ankara), Nejat  Eczacıbaşı (İzmir), Sakıp Sabancı (Adana), Raşit Özsaruhan (İzmir), Ahmet Sapmaz (Adana), Melih Özakat (İzmir), Hikmet Erenyol (Mersin), Muzaffer Gazioğlu (Kayseri). İbrahim Bodur (Çanakkale) ve Feyyaz Berker (Mersin)..
Dikkat edilir ise TÜSİAD, "büyük sermaye" gruplarının bir örgütü olarak kuruldu ama, "İstanbul Sermayesi"nin temsilcilerince değil, çoğu Anadolu'dan İstanbul'a gelerek üretime soyunan ve İstanbul dışında da yatırımları olan iş adamları tarafından kuruldu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 228 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar