Ekonomik kararları etkileyen ekonomi dışı güçler

Nobel Ekonomi Ödülü, Amerikalı ekonomist Richard Thaler'e verildi.Thaler, “Davranışsal ekonomi” olarak adlandırılan çalışmalarında, insanların ekonomi ile ilgili kararlarında farkında olmadan, ekonomi...

Nobel Ekonomi Ödülü, Amerikalı ekonomist Richard Thaler'e verildi.

Thaler, “Davranışsal ekonomi” olarak adlandırılan çalışmalarında, insanların ekonomi ile ilgili kararlarında farkında olmadan, ekonomi dışı güçlerden etkilendiği sistemin gücünü tartışmaya açan ekonomist.

Davranışsal ekonomi anlatımı bütün dünyada ve bizde yeni, yeni gündeme gelen bir ekonomi disiplini.

Dünyada olan biteni izleyen az sayıdaki ekonomistimizin “davranışsal ekonomi” ile ilgili yayınları bugüne kadar ilgi görmedi.

Nobel Ödülü sayesinde daha önceki çalışmalar hatırlandı.

-Thaler’in, arkadaşı Coss R.Sunstein ile yazdığı ve davranışsal ekonominin esaslarını açıkladığı “Nudge” isimli kitabını 2013 yılında Enver Günsel “Dürtme” başlığı ile Türkçeleştirmiş. Kitabı Pegasus yayınevi yayınlamıştı. (20 TL.)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 228 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar