AB üyeleri GDO’lu tohum kullanımını engelleyemeyecek

Geni değiştirilmiş tohum kullanmıyoruz. Geni değiştirilmiş tohum ve ürünleri kısaca GDO’lu tohumlar veya ürünler diye adlandırıyoruz. GDO’lu tohum kullanmıyoruz. Ama GDO’lu tohumla yetiştirilmiş...

Geni değiştirilmiş tohum kullanmıyoruz. Geni değiştirilmiş tohum ve ürünleri kısaca GDO’lu tohumlar veya ürünler diye adlandırıyoruz. GDO’lu tohum kullanmıyoruz. Ama GDO’lu tohumla yetiştirilmiş bazı ürünlerin hayvan yemi olarak kullanımına izin veriliyor.

Türkiye gibi birçok ülke GDO’lu tohum kullanımına izin vermiyor. GDO’lu ürün kullanımını sınırlıyor.

Avrupa Adalet Divanı’nın dün açıklanan bir kararına göre AB ülkelerinde hükümetler GDO’lu tohum kullanımını engelleyemeyecek.

İtalya, genetiği değiştirilmiş mısır tohumu ekimini 2013 yılında yasaklamıştı.

GDO’lu tohum üretenlerin başvurusu üzerine AB'nin yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, geni değiştirilmiş ürünlerin insan, hayvan ve çevre sağlığına ciddi tehdit olduğunun kanıtlanmamış olduğu gerekçesine dayalı olarak üye ülkelerin geni değiştirilmiş mısır tohumu ekimini engelleyemeyeceğine karar verdi.

“GDO (Geni Değiştirilmiş Organizmalar) sorunu 20 yıllık bir sorun. ABD’de 1996’dan bu yana GDO’lu tohumdan ağırlıklı olarak, mısır, soya, pamuk üretiliyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlk çeyrekte 11.8 milyon kişi seyahate çıktı 07 Ağustos 2018 | 111 Okunma Domatesin başlıca zararlıları (Özellikle Rusları rahatsız eden domates zararlıları) 06 Ağustos 2018 | 251 Okunma 40 yılda ne değişti? 03 Ağustos 2018 | 228 Okunma Ertelenen zamlar ekonomiye büyük yük getiriyor 02 Ağustos 2018 | 492 Okunma Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %30.1 arttı 01 Ağustos 2018 | 145 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar