ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Afrin başarısı önemli, faturası ne ise öderiz

Afrin operasyonunun ekonomiye yansımasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Operasyonun ekonomiye etkisi son derece sınırlı .

Tevfik Güngör
Tevfik Güngör Dünya Gazetesi
23 Ocak 2018 | 385

Afrin operasyonunun ekonomiye yansımasını değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Operasyonun ekonomiye etkisi son derece sınırlı. Bütçemiz güçlü, mali alanımız çok. Yatırımcılarımız rahat olsun, etki sınırlı kalacak, kısa sürecek bir operasyon ve Türkiye'nin önümüzdeki dönemde terör riskini azaltacaktır" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da önceki gün yaptığı söyleşide, "Türk ekonomisi ufak tefek operasyonlardan etkilenmez" demişti.

Şu günlerde tek bir hedefe odaklandık: “Afrin operasyonu başarılı olmalı, olacak…” Operasyon başladıktan sonra, devam ederken, operasyonun “ekonomiye etkisi” tartışılamaz. Tabii ki bu tür operasyonların ekonomi üzerinde olumsuz etkileri olur.

Türk ekonomisi bugüne kadar terörle mücadelelerinin başarılı olması, sınır güvenliğinin sağlanması için ne fatura ödedi ise Afrin’in faturasını da ödeyecektir.

Terörle mücadelenin ve sınır güvenliği sağlamanın faturasını bugüne kadar öderken ekonomik büyümeyi, sürdürebildik. Ekonominin, sanayinin çarkları döndü. Güvenlik güçlerinin artan parasal ihtiyaçlarına rağmen bütçe açığı büyümedi, hazmedilebilir boyutta kaldı.

Devamını Oku