ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Tüketim harcamalarında et ve balığın payı büyük

TÜİK, Hane halkı Bütçe Araştırması, 2016 yılı sonuçlarına dayalı olarak hane halkının tüketim harcamalarının dağılımını gösteren bilgileri toplu olarak yayınladı .

Tevfik Güngör
Tevfik Güngör Dünya Gazetesi
13 Eylül 2017 | 45

TÜİK, Hane halkı Bütçe Araştırması, 2016 yılı sonuçlarına dayalı olarak hane halkının tüketim harcamalarının dağılımını gösteren bilgileri toplu olarak yayınladı.

TÜİK’in verilerine göre toplam tüketim harcamasının yüzde 19.5’ini gıda ve alkolsüz içecekler oluşturuyor.

Bu veriler çok önemli. Çünkü şimdilerde enflasyon ile mücadele için özellikle gıda harcamalarına konu olan mal ve hizmetlerin fiyatlarını aşağıya çekme arayışı başladı.

TÜİK’in belirlemelerine göre, gıda ve alkolsüz içeceklere yapılan harcamalarda en büyük payı yüzde 20.6 ile et, balık ve deniz ürünleri alırken, bunu yüzde 18.4 ile ekmek ve tahıllar, yüzde 15 ile sebzeler, yüzde 13.9 ile süt, peynir ve yumurta izledi.

Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarında en büyük payı et ve balığın alması kabulü güç bir tespit. Ülke genelinde özellikle alt gelir gruplarında fiyatların yüksekliği nedeniyle ailelerin et ve balık tüketimlerinin sınırlı olduğu sanılır.

En alt gelir grubundaki hane halkının bile toplam tüketim harcamalarının yüzde 6.9’unu et ve balık tüketimi için harcamaları, bugüne kadarki kabullere ters düşen bir tespit.

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER