Tevfik Güngör
Tevfik Güngör Dünya

Petrokimya ürünleri ithalatı faturamız büyük

17 Temmuz 2017 | 108

Doğalgaz, petrol gibi salt enerji ürünleri ithalatından sonra en büyük ithalat kalemimiz rafinaj ve petrokimya ürünleri ithalatı.

Türkiye'de petrokimyasal ürünlerin, özellikle termoplastiklerin talep artış hızı dünya ortalamasının en az iki katı. Plastik talebindeki artış hızının GSMH artış hızına oranı dünya ortalamasının çok üzerinde. Plastik talep artış hızı genel ekonomik büyümenin çok üzerinde.

Plastikler ve sentetik kauçuklar; inşaat, tarım, otomotiv, elektrik, elektronik, ambalaj sektörlerinin önemli girdileri. Sentetik elyaflar ise tekstil sektöründe kullanılıyor. Ayrıca, ilaç, boya, deterjan, kozmetik gibi birçok sanayi dalının petrokimya ürünü talebi var.

Ekonomimizin yıllık petrokimya ürünü talebi 8.0-9.0 milyon ton.

1962 yılında yayımlanan Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı'nda, petrokimya tesisi kurulması hedefi vardı. Bu doğrultuda 1965 yılında TPAO öncülüğünde Petkim (Petrokimya AŞ) kuruldu.

Petkim, Yarımca Kompleksi'nde 5 ayrı tesiste üretim yaparken artan talep nedeniyle Üçüncü Beş Yıllık Kalkınma Planı döneminde Aliağa'da ikinci kompleks yatırımına başlandı. Kompleks 1985 yılında üretime geçti.

Devamını Oku