ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Bir ‘hasbahçe’: Sol El İçin Üvertür Survivor

Hafta sonu başlayan Survivor 2018’le ilgili altı çizilebilecek bazı hususlar var .

Tayfun Atay
Tayfun Atay Cumhuriyet Gazetesi
14 Şubat 2018 | 189

Hafta sonu başlayan Survivor 2018’le ilgili altı çizilebilecek bazı hususlar var. Bir kere Survivor artık kendin pişir kendin ye, daha açık deyişle “kendi ünlünü kendin yap” noktasına gelmiş görünüyor.
Acun Ilıcalı, 3 yıl önce de yaptığı gibi bir “All Star” kadrosu oluşturmuş Dominik adasında. Kimlerden mi? Önceki yıllarda Survivor bünyesinde yarışmış “ünlüler” ve “ünlenmiş gönüllüler”den...
Acun artık piyasadan “ünlü” devşirmeyi bıraktı, kendi ünlüsünü kendi üretiyor. Başta gelen örnek, iki sezon üst üste şampiyon olmuş bir “maşist başyapıt”, Turabi... Sonra yine Survivor’la ünlenmiş bir başka şampiyon, önceki “All Star”da da yer almış, şimdi üçüncü kez karşımızdaki Hilmi Cem... Ayrıca 2016 “Gönüllüler” takımı finalisti Damla... Ve yine önceki sezonlarda “Gönüllüler” kategorisinde karşımıza çıkıp artık hasbelkader kendilerine “ünlü” kredisi açılmış Sahra ve Murat...
“Survivor ünlüleri” bunlardan ibaret değil. Ünlerini Survivor üzerinden “rektifiye” etmişler de var: Geçen sezonun ikincisi, milli boksör Adem. Önceki sezonlarda göz doldurmuş kadın atletler, Sema, Merve, Nagihan... Ve ilk (2011) Survivor “Ünlüler Gönüllüler”den, mesleki tanımlamaya oturtulamayacak “komple” bir isim, Nihat Doğan... Ayrıca Galatasaray ve milli takım eski futbolcusu Ümit Karan; o da ikinci kez yarışmada.
Survivor, artık bir “fabrika”, daha doğrusu başlıbaşına bir “endüstri”. Buna en tipik örnek ise yıllarca yarışmacı olarak tanıdığımız ama şimdi “Survivor endüstrisi”

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER