Tayfun Atay
Tayfun Atay Cumhuriyet

Dersim, tekrar paranteze alınırken...

17 Temmuz 2017 | 103

2010 yılında Tunceli Üniversitesi’nce düzenlenen “1. Uluslararası Tunceli (Dersim) Sempozyumu”na bir oturumun başkanı olarak davetliydim. 
Yerli-yabancı tarihçi ve sosyal bilimcilerin katılımıyla seçkinleşen ve 1937-38 “Dersim Harekâtı (Operasyonu)”na yönelik keskin değerlendirmelerin tam bir “günah çıkartma” ayini gibi ağırlık merkezini oluşturduğu Sempozyum’a daha ilk dakikasında AKP iktidarının valisinin sözü damga vurmuştu. 
Tunceli Valisi, Sempozyum’un açılışında yaptığı konuşmada, “Devlet, Doğu’suna artık namlunun ucundan bakmamaktadır” dedi!.. 
Bu bir bakıma da geçmişte 37- 38 olaylarına giden yolda Tunceli Valisi tayin edilmiş General Abdullah Alpdoğan’ın “Devletin Tunç Eli Dersim’e inecek!” sözünde en simgesel karşılığını bulan “bürokratik” tutumla gecikmiş bir yüzleşmenin işaretiydi. 
Ve Sempozyum’da konuşan vali, devletin geçmişte izlediği politikalarla yüzleşmesi, gerekirse hesaplaşması ve yanlışlarının değerlendirmesini yapması gerektiği anlamına gelecek sözler sarf etmekteydi. 
Tablo tepeden tırnağa, “resmi erkân”dan “akademik efkâr”a kadar öylesine umut vericiydi ki Sempozyum başlığına referansla “Dersim’i parantezden çıkarmak” başlıklı bir yazı kaleme almıştım o zaman yazdığım T24’te. 
Sonra bu başlık, Sempozyum bildirilerinin toplandığı kitabın da başlığı oldu (“Dersim’i Parantezden Çıkarmak”, İletişim Yayınları, 2013). 
Anlatmak istediğim şuydu: Yıllarca yasak ya da kullanım-dışı kılınmış “Dersim” adı bu sempozyumun başlığında ve onun pek çok oturumunun başlığında hep “Tunceli” resmi adının yanına parantez içinde de olsa eklenmişti. Ama Sempozyum’un içeriğinden, kapsamından, havasından-suyundan çıkan sonuç, gidişatın “Dersim” adını tamamen parantezden çıkarmaya ve “Tunceli” adı yanında ikincil kalmaktan kurtarıp öncelikli hale getirmeye doğru bir umudu yeşertiyordu. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER