Deprem, Hz. Muhammed'i Hira, Hz. Ali'yi Rahbe'de yakaladı ama...

Türktime Gazetesi Yazarı Talat Atilla'nın bugünkü (09.02.2023)'' Deprem, Hz. Muhammed'i Hira, Hz. Ali'yi Rahbe'de yakaladı ama...'' başlıklı yazısı.

Ontoloji denizinde boğulmadan beraberce bir kaç kulaç atmaya ne dersiniz?..
Buyurun...

İslamiyetten önceki Arap kavminin mitolojik inancı olan "Dünya, öküzle balık üzerindedir.” hadisi,
israliyet tarafından dolaşıma sokulsa da, islam alimlerinin ezici çoğunluğu bu hadisi doğru bulmamış, az sayıdaki savunucusu da günümüz tabiriyle bunu bir 'metafor ' olarak nitelemiştir.

Deprem, bazı islam alimlerine göre de kıyamet öncesinde çıkardığı korkunç sesle bütün canlıların ölümüne yol açacak 'sur'un, tabiri caizse fragman üflenişini temsil etmiştir... (M. F. Abdülbâk?, el-Mucem) 

Kuran'ın, son mesaj olmasının verdiği ruhla, insanın psikolojik ve sosyolojik değerlerini kuşatan, bazen de dönemsel olarak insanın idrak zorluğu çektiği ama inananlar için zaman ve algı ötesi mesajları da vardır.

Mesela; Kur’an’da inkâra ve ahlâksızlığa sapmaları yüzünden Lût kavminin cezalandırıldığı belirtilen deprem âyetleri gibi...
(Hûd 11/82; el-Hicr 15/73-74)

Tabi Antik Yunan filozoflarından Epikuros dahil, teologların ve filozofların binlerce yıldır aklını kurcalayan....
"Yaşamda var olan deprem dahil kötülükler ve çekilen acılar ile tanrının varlığı iddiası bağdaşmamaktadır."
tezi, inanmayan ya da agnostikler için hala diri bir sorudur ama...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mehmet Şimşek'de tümör çıktı! İyi Parti'de her şey yeni başlıyor! Ve Bay Kemal! 23 Mart 2023 | 1.962 Okunma Seçimin sonucunu etkileyebilecek TUZAK! Git Bakalım Muharrem! Müge Anlı! Erbakan! 21 Mart 2023 | 6.107 Okunma İktidarda Şimşek yarılması! Müge Anlı, Kaplan, Gökçe ve Yalçın'a teklif var! Hande Fırat! 20 Mart 2023 | 6.796 Okunma CB YİK Üyesi Cemil Çiçek'le Konuştum, Kritik Sözü Var! Arınç Aday, Dervişoğlu Olmayabilir! 19 Mart 2023 | 5.161 Okunma İyi Parti Yakında Deprem Yaşayabilir! İnandığın Allah'a Güvenmezsen! Yavaş Samimi Bir Hata Yaptı! 18 Mart 2023 | 6.324 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar