Psikolojik kölelik

ADNAN Hoca denilen adam bu kadar genç insanı nasıl psikolojik köleler haline getirdi? Açıklanan ifadelerde de görülüyor ki gencecik insanları ailelerinden koparıyor, ailelerine düşman haline getiriyordu.Üstelik bunlar iyi...

ADNAN Hoca denilen adam bu kadar genç insanı nasıl psikolojik köleler haline getirdi?

Açıklanan ifadelerde de görülüyor ki gencecik insanları ailelerinden koparıyor, ailelerine düşman haline getiriyordu.

Üstelik bunlar iyi aile çocukları, iyi eğitimli, varlıklı gençlerdi.

Neleri eksikti, neyi arayarak gönüllü köleliğe koşmuşlardı?


KARİZMA VE MİSYON
Hitler’in propaganda bakanı Joseph Goebbels, gençliğinde komünizme sempati duyan bir felsefeciydi. Hitler’i ilk dinlediğinde defterine şunları yazmıştı:

“Bir yıldız gibi yükseldiniz. Kafamızı aydınlatan mucizeler yarattınız; bu şüphe ve umutsuzluk dünyasında bize inanç verdiniz.
Şaşkın bir halde insanı ve görevi arayan bütün bir kuşağı dile getirdiniz. Söylediğiniz şeyler umutsuzluktan, tanrısız bir dünyanın içinden doğmuş yeni bir siyasi inancın temelleri idi. Bir gün Almanya size teşekkür edecektir.” (William Shirer, Nazi İmparatorluğu, cilt 1, s. 205)

Hitler sahip olduğu korkunç “karizma” ile sıradan insanlarda “inanç” ve “misyon” duygusu yaratarak milyonları psikolojik köle haline getirmişti.

Hele bir de dini duygularla “Mehdi” olduğuna inanırsanız!..

Anne-baba, aile, kardeş, şahsi gelecek; hepsi boş kalır...

Din motifli olsun, ideoloji motifli olsun, bağımlı kişilik yaratma mekanizması budur.


MEHDİ İNANCI
Bu konularda Kuran Araştırmaları Merkezi (KURAMER) tarafından yayınlanan “Beklenen Kurtarıcı İnancı” adlı eseri önemle tavsiye ederim. Tarihteki Mehdici-Mesihçi hareketleri anlatan Prof. Ahmet Yaşar Ocak “Mehdîlik hareketlerinde temel rol oynayan kavram ‘karizma’ kavramıdır” diyor. Karizmanın temelinde “ilahi güç tarafından görevlendirilme” sanısının bulunduğunu belirtiyor.
...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siyaset fikirleri eğip büküyor 26 Mayıs 2019 | 3.417 Okunma Delilsiz karar 24 Mayıs 2019 | 8.244 Okunma Otoriter kalkınma! 22 Mayıs 2019 | 5.485 Okunma Ziya Selçuk yeni eğitim modelini anlattı 21 Mayıs 2019 | 636 Okunma 19 Mayıs 1919 19 Mayıs 2019 | 1.783 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar