Müslüman bilge lider

Aliya’yı okudukça böyle bir beynin niye Boşnaklardan çıktığını daha iyi anlıyorum. Cevdet Paşa, müfettiş olarak gittiği Saray Bosna’yı anlatırken Boşnakların açık görüşlü insanlar olduğunu takdirle, övgüyle yazmıştı; Tezakir’de.

Boşnakların kahraman lideri, Müslümanların çağımızdaki kutup yıldızı Aliya İzzetbegoviç’i vefatının 17. Yılında rahmet ve tazimle anıyorum.
Sırp faşizmine karşı Boşnakların insani varlığını savunmak için hem askeri savaşa komutanlık yaptı, hem kültürel mücadelenin kutup yıldızı oldu.

Modern dünyada İslam’ı nasıl anlamak gerektiği konusunda sadece Boşnaklara değil, hepimize bir kutup yıldızı gibi yol gösterdi. ‘Bilge’ sıfatını tam bir liyakatle hak etti.

Bu yönünü evrensel çapta önemli ve değerli buluyorum. Hele de bir yanda İslam adına militanlık ve Selefi bağnazlığın, öbür yanda İslam adına siyasi güç kavgalarının beyinleri ve kalpleri daralttığı zamanımızda böyle bir ışığa ihtiyacımız çok büyüktür.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yedi düvele meydan okumak 04 Aralık 2020 | 913 Okunma Kriz yönetimi? 02 Aralık 2020 | 1.426 Okunma Erdoğan mı Kılıçdaroğlu mu? 01 Aralık 2020 | 2.486 Okunma İktidar TÜSİAD'ı dinledi! 29 Kasım 2020 | 2.354 Okunma CB sistemi neye yaradı? 27 Kasım 2020 | 1.909 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar