Montrö ne kazandırdı?

Kanal İstanbul birçok yönüyle tartışılıyor ama Montrö yönü yeterince tartışılmıyor; bu konuda iktidarın da kafası karışık görünüyor. Halbuki “Montrö dışında” olacağı resmen ifade edilen Kanal İstanbul, Türkiye’nin başına yeniden “Boğazlar meselesi”ni açabilecektir.

Kanal İstanbul’un başlatacağı rant hareketinin, ekonomiyi hareketlendirmesi ve oy getirmesi beklentisi tek bakış açısı olmamalıdır. Türkiye’nin sanayi ve teknoloji konuşmak yerine kanal “inşaat”ına kilitlenmesi bile endişe vericidir. Hele de Kanal’ın Montrö ile ilgisi, bu sorunu dış politika açısından da fevkalade ciddi hale getirmektedir. Montrö meselesini mutlaka uzman diplomatlarla ve deniz hukuku uzmanlarıyla enine boyuna tartışmak gerekir. İKTİDAR NE DİYOR? İktidar yetkilerinin bu konuda söyledikleri net değildir. Parti sözcüsü Ömer Çelik şöyle diyor: “Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile herhangi bir şekilde çelişmiyor. Buradaki seyrüsefer serbestisi aynen korunacak. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Anayasa Mahkemesi iltisak ve irtibat 18 Şubat 2020 | 1.090 Okunma Suriye’de S-400’ler var 17 Şubat 2020 | 3.830 Okunma ‘Sermaye milliyetçiliği’ 16 Şubat 2020 | 498 Okunma Suriye’de nereye? 14 Şubat 2020 | 4.781 Okunma Rusya ile karşı karşıya 12 Şubat 2020 | 3.790 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar