Montrö ne kazandırdı?

Kanal İstanbul birçok yönüyle tartışılıyor ama Montrö yönü yeterince tartışılmıyor; bu konuda iktidarın da kafası karışık görünüyor. Halbuki “Montrö dışında” olacağı resmen ifade edilen Kanal İstanbul, Türkiye’nin başına yeniden “Boğazlar meselesi”ni açabilecektir.

Kanal İstanbul’un başlatacağı rant hareketinin, ekonomiyi hareketlendirmesi ve oy getirmesi beklentisi tek bakış açısı olmamalıdır. Türkiye’nin sanayi ve teknoloji konuşmak yerine kanal “inşaat”ına kilitlenmesi bile endişe vericidir. Hele de Kanal’ın Montrö ile ilgisi, bu sorunu dış politika açısından da fevkalade ciddi hale getirmektedir. Montrö meselesini mutlaka uzman diplomatlarla ve deniz hukuku uzmanlarıyla enine boyuna tartışmak gerekir. İKTİDAR NE DİYOR? İktidar yetkilerinin bu konuda söyledikleri net değildir. Parti sözcüsü Ömer Çelik şöyle diyor: “Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile herhangi bir şekilde çelişmiyor. Buradaki seyrüsefer serbestisi aynen korunacak. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnfaz yasasında siyaset 08 Nisan 2020 | 5.894 Okunma Bilime güveniyorum ama 07 Nisan 2020 | 3.653 Okunma ‘Devlet içinde devlet’ 03 Nisan 2020 | 5.885 Okunma Milli dayanışma gereklidir ama... 01 Nisan 2020 | 3.910 Okunma Sokağa çıkmak! 31 Mart 2020 | 4.199 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar