Kurumlar düzgün işleseydi, ‘128 milyar dolar’ yaşanmazdı

Siz nasıl görüyorsunuz “128 milyar dolar” olayını? MB’nin 2017’de Hazine ile protokol yapması, muhabir banka üzerinde döviz satması normal mi?

Merkez Bankası eski Başekonomisti Hakan Kara, Taha Akyol’un sorularını cevapladı.

Siz faizde 100 baz puan artışın isabetli olacağını söylemiştiniz ama Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi. Neden öyle söylemiştiniz? 

Nisan PPK toplantısı öncesinde Merkez Bankasının 100 baz puan artırması ve gerekirse daha da sıkılaştırılabileceği mesajını korumasının isabetli olacağını belirtmiştim. İkisi de yapılmadı. Bunu söylememin iki temel sebebi vardı. 

Birincisi, karar öncesinde yaşananlar nedeniyle Merkez Bankasının araç bağımsızlığına dair endişelerin artmış olması, ikincisi ise mevcut talep ve maliyet koşullarının daha sıkı bir parasal duruş gerektirmesiydi. Özellikle “gerekirse daha da sıkılaştırırız” mesajının metinden çıkması riskli oldu. Bu bedava bir kasko sigortasını yaptırmayı reddetmeye benziyor. Mevcut riskler karşısında TL’yi korumasız bırakıyor. İlerde kaskoyu daha pahalı fiyattan almak, yani daha fazla faiz artırmak zorunda kalabilirsiniz. 

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Biden ‘soykırım’ dedi... 27 Nisan 2021 | 70 Okunma Kurumlar düzgün işleseydi, ‘128 milyar dolar’ yaşanmazdı 26 Nisan 2021 | 41 Okunma Emekli amirallerin ‘sübliminal’ darbe girişimi 06 Nisan 2021 | 81 Okunma İradesini teslim etmiş canlı robotlar 31 Mart 2021 | 748 Okunma CB sisteminde örnek bir kurum 30 Mart 2021 | 485 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar