Kim haklı? Siz mi, biz mi?!

Bugün size yakın tarihimizden iki olay aktaracağım; ilk olay muhafazakarların tarihe bakışına uygun… İkinci olay Atatürkçü ya da geleneksel CHP çizgisinde olanların tarihe bakışına uygun.

Sonra da birlikte bir değerlendirme yapalım.

Amacım, tarihe siyasi görüşlerimiz için malzeme devşirmek için bakmakla “anlamak” için bakmak arasındaki farkı anlatmak…

 

CHP HÜKÜMETİ

Milli Şef İsmet İnönü demokrasiye geçileceğini açıklaması üzerine 7 Ocak 1946’de Celal Bayar ve Adnan Menderes’le arkadaşları Demokrat Parti’yi (DP) kurdular, Temmuz 1946’daki şaibeli seçimlerde 62 milletvekiliyle Meclis’e girdiler.

18 Ağustosta Başbakan Recep Peker hükümet programını okudu. Kürsüye gelen Menderes, hükümet programını incelemek için iktidarın muhalefete zaman ve eleştiriler için hazırlanma imkanı vermediğini anlattı:

“Hükümetçe, geniş bir cihazla ancak bir haftada hazırlanmış olan ve iktidar partisince enine boyuna müzakere edilerek kabul edilmiş bulunan hükümet programına kulaktan dinlemekle hemen cevap vermeğe kalkışmağı asla doğru bulmuyoruz… İktidar partisi muhalefete tetkik etmek ve hazırlanmak için imkân ve zaman vermemek istemektedir…”

Bunu protesto etmek için DP’liler Meclis’i terk etti…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye kördüğüm 23 Ağustos 2019 | 3.297 Okunma Suriye kördüğüm 22 Ağustos 2019 | 14 Okunma Kayyım atamak 21 Ağustos 2019 | 5.300 Okunma En, en, en... Önemli sorun 20 Ağustos 2019 | 3.703 Okunma En, en, en… Önemli sorun 19 Ağustos 2019 | 16 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar