Davutoğlu ne diyor?

Ahmet Davutoğlu Gelecek Partisi’ni kurdu.  Zor geçeceği belli bir yola çıktı. Konuşmasını iki açıdan dikkatle okudum: Biri demokrasi ve hukuk devleti, öbürü AK Parti’de yaşadığı tecrübelerin onda ne tür bir muhasebeye yol açtığı…

Fikirlerden çok kişilerle meşgul olmayı seven bir toplum olduğumuz için, Davutoğlu’nun açıkladığı programdan ziyade, AK Parti iktidarındaki görevlerine bakılıyor, bazı çevrelerde aleyhte bir faktör sayılarak “bagaj” diye niteleniyor.

Tabii ki önemlidir, fakat ben “tecrübe” diye bakmayı doğru buluyorum.

RASYONEL POLİTİKA

Davutoğlu o tecrübelerin de katkısıyla, konuşmasında “popülist hamaset” olarak nitelediği politika tarzını eleştirdi, “rasyonel” kavramını vurgulayan bir siyaset ve diplomasi tanımı yaptı.

Dış politika anlayışını “barış diplomasisi” ve “çok boyutlu esnek rasyonel diplomasi” olarak niteledi. Dış politika hedefini de şöyle tanımladı:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Reformun mantığı? 17 Ocak 2021 | 2.144 Okunma ‘Sözde’ tartışması 15 Ocak 2021 | 1.128 Okunma ‘İnançlı gençler’ 13 Ocak 2021 | 990 Okunma Karamollaoğlu ne yapıyor? 12 Ocak 2021 | 1.387 Okunma Neo-Osmanlı imajından sakınmak gerekir 11 Ocak 2021 | 2.800 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar