CB sistemi istikrarsızlık getirdi

CB sisteminin en önemli propaganda malzemesi, “beş yıllık istikrar”dı. Koalisyonlar olmayacak, hükümetler önlerindeki beş yılı öngörerek istikrarlı politikalar uygulayacaktı. Tam tersi oldu; Türkiye en...

CB sisteminin en önemli propaganda malzemesi, “beş yıllık istikrar”dı. Koalisyonlar olmayacak, hükümetler önlerindeki beş yılı öngörerek istikrarlı politikalar uygulayacaktı. Tam tersi oldu; Türkiye en zikzaklı ekonomi yönetimi ve en büyük iktisadi istikrarsızlığı CB sisteminde yaşıyor.

Çünkü ekonomi dünyasına perspektif vermek için açıklanan Orta Vadeli Program’lar (OVP) bile kağıt üzerinde kalıyor, Cumhurbaşkanı şahsen ne derse, hangi gün neye karar verirse o oluyor.

Bunun somut örneklerini iktisat politikalarında görüyoruz.

DÖRT AYLIK ‘İSTİKRAR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl bugünlerde “reform dönemine giriyoruz” diyerek bir iktisat politikası açıklamıştı. “Faiz acı ilaçtır, kararlılıkla uygulayacağız” diyordu. Kendi sözleriyle, “fiyat istikrarı, finansal istikrar ve makro ekonomik istikrar olmak üzere üç sacayağı üzerine inşa edilen” bir iktisat politikasıydı bu. (13 Kasım 2020)

Dikkat, “fiyat istikrarı, finansal istikrar ve...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İktidarın ‘Merkez Bankası’ sorunu 26 Ocak 2022 | 841 Okunma Bu nasıl ülke yönetmek? 25 Ocak 2022 | 4.040 Okunma AYM’de ‘partili üye’ tartışması 23 Ocak 2022 | 1.088 Okunma Erdoğan’ın İsrail politikaları 21 Ocak 2022 | 1.383 Okunma Fikir ve ifade hürriyeti 19 Ocak 2022 | 1.143 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar