Sabrı güçleştiren cerbezeler

Afyon’dan Okuyucumuz: “21. Söz’de, ‘Cenâb-ı Hakk’ın sana verdiği sabır kuvvetini, eğer yanlış yolda dağıtmazsan, her meşakkate ve her musîbete kâfi gelebilir. Ve o kuvvetle dayan.’1...

Afyon’dan Okuyucumuz: “21. Söz’de, ‘Cenâb-ı Hakk’ın sana verdiği sabır kuvvetini, eğer yanlış yolda dağıtmazsan, her meşakkate ve her musîbete kâfi gelebilir. Ve o kuvvetle dayan.’1 cümlesi geçiyor. Bu cümlede geçen, sabır kuvvetini sağa sola dağıtmak nasıl olur? Açıklar mısınız?”
NEFİS SABIRSIZDIR

Bahsettiğiniz cümle, Yirmi Birinci Sözün Birinci Makamı Üçüncü İkazında geçiyor. Üçüncü İkaz, namaza karşı tembellik gösteren nefse sabır dersi veriyor.

Nefis sabırsızdır.

Namazı terk edişinin önemli bir sebebi sabırsızlığıdır. Oysa bilir ki, namazın mükâfatı çok büyüktür ve doğrudan Cennettir.

Öyle bir Cennet ki, tam da nefsin arzuladığı damak tadına uygun!

Namazsızlığın da cezası ve pişmanlığı çok büyüktür.

Nefis bunu bilir; ama bu kâr etmez!

Nefis itaat etmek istemez!

Nefis yine de namaza karşı ihmalkârdır.

SABIR KUVVETİNİ AKILLICA KULLANMALI

Peki, sorun nerede?

Sorun, nefsin sabırsızlığındadır.

Nitekim bu bahsin başındaki soru da sabırsızlıkla ilgilidir.

Orada nefis diyor ki: “Namaz iyidir. Fakat her gün her gün beşer defa kılmak çoktur. Bitmediğinden usanç veriyor.”

Üçüncü İkaz’da Bediüzzaman bir tesbit yapıyor: Nefsin elinde muazzam bir sabır kuvveti vardır. Şu an’a kâfi gelir.

İnsan ruhundaki büyük sabır kuvveti, şu an verilen her türlü derde, acıya, kedere, sıkıntıya, üzüntüye dayanmaya yeterlidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar