Ramazan orucu tutmanın hikmetleri

Salih Bey: “Ramazanda oruç tutmanın ne gibi hikmetleri vardır?”RAMAZAN ORUCUNUN EN ÖNEMLİ HİKMETİ  Bu gün 1 Ramazan. Âlem-i İslâm’a hayırlı ve mübarek olsun. Sulh-u umumiye vesile olsun...

Salih Bey: “Ramazanda oruç tutmanın ne gibi hikmetleri vardır?”
RAMAZAN ORUCUNUN EN ÖNEMLİ HİKMETİ 

Bu gün 1 Ramazan. Âlem-i İslâm’a hayırlı ve mübarek olsun. Sulh-u umumiye vesile olsun inşallah.

İbadet yapmanın en önemli hikmeti emirdir. Yani Allah’ın emretmiş olmasıdır. Gâyesi de Allah’ın rızâsını kazanmaktır. Bundan başka elbette ibadetlerin kendi yapısına, özelliğine, türüne ve niteliğine göre kendisine mahsus hikmetleri de vardır.  

Risâle-i Nur’da Ramazanda oruç tutmanın hikmetlerine, “O Ramazan ayı ki, insanlara doğru yolu gösteren, apaçık deliller taşıyan ve hak ile bâtılın arasını ayıran Kur’ân, o ayda indirilmiştir.”1 Âyetinin tefsiri olarak özel bir Risalede yer verilmiştir.      

Ramazan’da oruç tutmanın başlıca hikmetlerinin zikretmemiz gerekirse:

RAMAZAN’DA KALPLER KUR’ÂN’I ANLAMAYA HAZIRDIR

 1) Ramazanda oruç tutmakla insan Cenâb-ı Hakk’ın terbiye edicilik sıfatını tanır ve bizi Allah’ın büyük bir disiplinle terbiye altına aldığını fark eder.  

 2) Ramazandaki oruçla tok açın halini, zengin fakirin halini, üst sınıf alt sınıfın halini anlar. Toplumda her bir sınıf birbirine yardımcı olmaya ve el uzatmaya hazır bir mâneviyât kazanır. Büyüklerin küçüklere, zenginlerin fakirlere, yüksek sınıfların alt sınıflara eğilmesi ve el uzatması neticesinde ise, sosyal hayatta maddî-mânevî düzen ve âhenk sağlanır, toplum barışı temin edilir, toplum fertleri arasındaki uçurumlar ortadan kalkar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar