Rahman’ın insana olan yakınlığı

Mahmut Bey: “İnsan kendi cemaline bakarak Allah’ı nasıl tanıyabilir? İnsanın Rahman suretinde yaratıldığı şeklinde bir hadis var mıdır? Varsa izahı nedir?”ALLAH ŞEKİLDEN...

Mahmut Bey: “İnsan kendi cemaline bakarak Allah’ı nasıl tanıyabilir? İnsanın Rahman suretinde yaratıldığı şeklinde bir hadis var mıdır? Varsa izahı nedir?”
ALLAH ŞEKİLDEN MÜNEZZEHTİR

Allah’ın ne Zât’ına, ne sıfatlarına, ne isimlerine, ne de Rahman ismine bir “sûret” vermek mümkün değildir. Allah hayal ettiğimiz bütün suretlerden, şekillerden ve biçimlerden münezzeh ve müstağnidir. O’nun misli, eşi, ortağı, dengi ve benzeri yoktur.

Öte yandan Kur’ân’da da, hadislerde de “Allah’ın Zât’ı” bazen “Rahman” ismi ile ifâde edilmiştir.

İşte iki âyet:

*”İlâh’ınız tek bir İlâh’tır. O Rahmân ve Rahîm’den başka ilah yoktur.”1

*”Rahman Kur’ân’ı öğretti. İnsanı yarattı. Ona konuşmayı öğretti.”2

Bahsettiğiniz müteşabih hadis Müslim’de geçiyor ve şöyledir:

“Allah insanı Rahman suretinde yarattı.”3

Bu hadisin yine Müslim’de şöyle bir rivayeti vardır: “Allah, Âdem’i Kendi suretinde yarattı.”4

Fakat bu hadis müteşabih olduğundan, yani ilim kuvveti olmazsa yorumlaması güç olduğundan, bu hadisin yorumunda batıl mezhepler ile aşk veya sekr halindeki bazı kimseler dalâlete düşmüşlerdir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar