Levh-i Mahfuz’da neler vardır?

Ankara’dan Rıdvan Şimşek: İlm-i İlahi ve Levh-i Mahfuzda insanın ruhu, bedeni, ağaçlar, kâinat vs. her şey maddi manevi vücutlu şekilde ve hayatlı bir şekilde var mıdır?İLİM İLE KUDRET FARKLI...

Ankara’dan Rıdvan Şimşek: İlm-i İlahi ve Levh-i Mahfuzda insanın ruhu, bedeni, ağaçlar, kâinat vs. her şey maddi manevi vücutlu şekilde ve hayatlı bir şekilde var mıdır?
İLİM İLE KUDRET FARKLI SIFATLARDIR
lm-i İlahi ile kudret-i İlahiye farklı sıfatlardır, farklı tecellileri vardır. Allah’ın ilmi kâinatı kuşatmıştır. Kâinatta her şeyin bu gününü bildiği gibi, dününü ve yarınını da bilir. Yarınları takdir eder ve levh-i mahfuzda kayda aldırır. Buna kader diyoruz. Levh- mahfuzdaki kayıtlar günü ve zamanı gelince İlahi kudretin tecellisiyle gerçekleşir ve gün yüzüne çıkar, hayat bulur. Buna da kaza diyoruz.
İlmin kaza edilmesi için kudretin devreye girmesi lazımdır. Fakat kudret devreye girdiği zaman da ilim onu kuşatmış haldedir. Yani kudret ilmin haricinde -ilme rağmen farklı- bir tecelliye sahip değildir. İlimde ne varsa tecelliye çıkan da odur. Kudrette ne varsa da ilm-i İlahi onu bilir. Levh-i mahfuzda ise ilm-i İlahinin takdir buyurduğu hadiselerin yaratılış plânları vardır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar