Kurbana kimler muktedir sayılmaz?

Mehmet Bey: “Kurban bayramında kurban kesmeye gücü yeten insanları da caydıracak hükümler ileri sürüyorlar. Sünnettir, şart değildir gibi. Doğrusu nedir?”KURBANIN HÜKMÜ Muktedir olan kimse için Kurban...

Mehmet Bey: “Kurban bayramında kurban kesmeye gücü yeten insanları da caydıracak hükümler ileri sürüyorlar. Sünnettir, şart değildir gibi. Doğrusu nedir?”
KURBANIN HÜKMÜ

Muktedir olan kimse için Kurban bayramında kurban kesmek farz hükmünde bir emir değil; Hanefî mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise müekked sünnet hükmünde bir emirdir.  

Kurban kesmenin farz bir emir olmayışı, Allah’ın şefkatinden ve merhametindendir. Yani muktedir olduğu halde kesmeyene –inkâr etmediği sürece- ceza ve azap yoktur. Vacip veya sünnet-i müekkede oluşu ise, muktedir olanları kurban kesmeye teşvik eder. Kurban kesen Allah’ın rızasına nail olur ve günahları bağışlanır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 165 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 202 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 355 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 495 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 559 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar