Kurban hissesine adak veya akika niyetiyle girilir mi?

KURBAN HİSSESİNE ADAK VEYA AKİKA NİYETİYLE GİRİLİR Mİ? Remzi Bey: “Bir büyükbaşa bir kişi üç hisse olarak girmek istiyor. Fakat bir hisse akika, bir hisse adak, bir hisse de Kurban Bayramı kurbanı niyetine...

KURBAN HİSSESİNE ADAK VEYA AKİKA NİYETİYLE GİRİLİR Mİ?

Remzi Bey: “Bir büyükbaşa bir kişi üç hisse olarak girmek istiyor. Fakat bir hisse akika, bir hisse adak, bir hisse de Kurban Bayramı kurbanı niyetine girmek istiyor. Buna olmaz demişler. Olur mu, olmaz mı?”

Akika kurbanı ve adak kurbanı Kurban Bayramındaki hisseye dâhil edilebilir. Her üçü de ibadet amaçlı olduğu için bunda hiçbir sakınca yoktur.

Bilindiği gibi sığır veya deve yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilirler.

Böyle bir ortaklıkta tek şart: Ortakların hepsinin “ibâdet” niyeti taşıyor olmasıdır.

Meselâ, birisi Kurban Bayramının vacip kurbanı, birisi nafile kurban, birisi akîka kurbanı, bir başkası adak kurbanı, bir diğeri ceza kurbanı, diğeri kefaret kurbanı, bir başkası temettü kurbanı olmak üzere “Allah rızası için” kurban kesmeye niyet edenlerin, aynı ortaklıkta birleşmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Çünkü bunların hepsi ibadettir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 170 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 369 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 505 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 567 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar