Kertenkele öldürmek sevap mıdır?

Trabzon Araklı’dan Muhammed Şahintürk: “Kertenkele öldürene sevap var mıdır? Bu konuda hadis var diyorlar; varsa sahih midir? Sahihse nasıl yorumlayacağız? Üstadımızın bir yorumu var...

Trabzon Araklı’dan Muhammed Şahintürk: “Kertenkele öldürene sevap var mıdır? Bu konuda hadis var diyorlar; varsa sahih midir? Sahihse nasıl yorumlayacağız? Üstadımızın bir yorumu var mıdır?”
Bediüzzaman’ı Dinlemeliyiz

Kertenkele öldürmeyi tavsiye eden hadisler var, evet. Bu hadislerin bir kısmı sıhhat ölçülerine sahip; bir kısmı da sahip değil.

Hadisler bir kertenkele katliâmını asla kast etmediği gibi, tek bir kertenkelenin dahi zararsız olmak şartıyla öldürülmesini emretmiyor.

Fakat bu rivayetler üzerinden kertenkelenin katli ile ilgili ifrata ve tefrite varan mübalâğalı yorumlar yapılıyor. Kimileri hiçbir yorum yapmadan, kayıtsız şartsız kertenkele öldürmeyi neredeyse ibadet sayarken; kimileri bu rivayetleri toptan inkâr etmekte, bu rivayetler üzerinden hadislerin tamamına ilişmekte ve ‘bize Kur’ân yeter’ noktasında uçuk neticeler çıkarmaktadır. Oryantalistler ise böyle rivayetleri çarpıtarak alıp İslâm düşmanlığına malzeme yapmaktadır.

Biz Müslüman’lar meseleye oryantalistler gibi yaklaşamayız. Bu din bizim dinimiz. Hadislerin zayıf veya uydurulmuş olanı varsa ayıklamalıyız; sahih olanlarını da tezyif etmeden Kur’ân ve hadislerin genel mantığı çerçevesinde izah edebilmeliyiz.

İzah edemiyorsak, açık söylüyorum ve mübalâğa yapmıyorum: Âyetleri ve sahih hadisleri doğru yorumlamak için Bediüzzaman’ı dinlemeliyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar