Kaza namazı ve duâda sınırlama yoktur

Uşak’tan okuyucumuz: “1. Sabah namazının ve ikindi namazının ardından kaza namazı kılınır mı?2. Sabah ve ikindi namazlarında namaz tesbihatında okunan İsm-i Azam Duâsının son kısmı ile...

Uşak’tan okuyucumuz: “1. Sabah namazının ve ikindi namazının ardından kaza namazı kılınır mı?
2. Sabah ve ikindi namazlarında namaz tesbihatında okunan İsm-i Azam Duâsının son kısmı ile Cevşende bulunan İsm-i Azam Duâsının son kısmı birbirine göre farklılık arz ediyor. Bu neden kaynaklanıyor? Bu bölümlerin ayrı ayrı meallerini verebilir misiniz?”

KAZA NAMAZI İÇİN ZAMAN SINIRLAMASI YOKTUR

1- Kaza namazı kişi üzerinde ancak bir an önce kılınmakla düşen farz bir zimmet olduğu için kaza namazını kılmak hususunda hiçbir ön şart yoktur. Hiçbir zaman kısıtlaması yoktur. Her zamanda, her yerde, her şekilde kılınırlar. Hiç şüphesiz ikindi ve sabah namazlarının ardından da, önünden de kaza namazı kılınabilir.

BAZI VAKİTLER NAFİLE NAMAZ KILMAK MEKRUHTUR

Bu namazların ardından, yani sabah namazı ile ikindi namazının ardından kılınması mekruh olan namazlar nafile namazlardır.

Çünkü nafile namazlar kişinin zimmetinde olmayan, kişinin namaz kılma iradesi çerçevesinde şekillenen ibadetlerdir.

Nafile namazların mekruh olduğu diğer vakitler de kerahet vakitleridir.

İSM-İ AZAM DUÂSININ SON KISMI

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar