Hapishaneyi medreseye çeviren peygamber kimdir?

Ali Bey: “Yusuf Suresinin 53. Âyeti olan ‘İnne’nnefse leemmâretün bi’s-sûi illa mâ rahime rabbî’ sözünün Hz. Yusuf değil, Züleyha tarafından söylendiğini, bu sözün bir peygambere...

Ali Bey: “Yusuf Suresinin 53. Âyeti olan ‘İnne’nnefse leemmâretün bi’s-sûi illa mâ rahime rabbî’ sözünün Hz. Yusuf değil, Züleyha tarafından söylendiğini, bu sözün bir peygambere yakışmadığını söyleyenler var. Oysa Üstadımız bu sözü Hz. Yusuf’un (as) söylediğini zikrediyor. Doğrusu nedir?”
MEDRESE-İ YUSUFİYE İBARESİNİN HİKMETİ

Her peygamberin verdiği hususi bir insanlık dersi vardır. Eyyüp Aleyhisselam nasıl insanlığa sabır dersi vermişse, Yusuf Aleyhisselam da nefse hâkim olma dersi vermiştir.

Emsalsiz bir güzelliğe sahip olan Yusuf Aleyhisselam, gençliğinde Mısır Aziz’inin kölesi iken, bu güzelliğini nefsin kötülüğü emredici istekleri için kullanmıyor. Kendisi için hazırlanan dehşetli bir imtihandan yüz akıyla geçiyor.

Fakat mazlum olarak hapse atılmaktan kurtulamıyor. On iki yıllık hapishane hayatında kendisine hikmet ve peygamberlik veriliyor. Burada saati icat ediyor. Rüyaları yorumluyor. İnsanlara hikmetli sözler söylüyor. Hapishaneyi medreseye çeviriyor.

Bediüzzaman Hazretlerinin hapishanelere “Medrese-i Yusufiye” demesi bundandır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 170 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 369 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 505 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 567 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar