Ebu Hüreyre’nin (ra) hadislerine güvenilmez mi?

H. B. Demirel: “Bir arkadaşım okuduğu bir kitapta Ebu Hüreyre’ye meczup ve deli dendiğini, Said Nursî’nin ise Ebu Hüreyre’yi göklere çıkardığını söylüyor. Hangisine itimat edeceğiz...

H. B. Demirel: “Bir arkadaşım okuduğu bir kitapta Ebu Hüreyre’ye meczup ve deli dendiğini, Said Nursî’nin ise Ebu Hüreyre’yi göklere çıkardığını söylüyor. Hangisine itimat edeceğiz diyor. Ebu Hüreyre gerçekten güvenilir birisi değil miydi?”
Said NursÎ Ebu Hüreyre’nin Hakkını Teslim Etmiştir

Ebu Hüreyre (ra), Peygamber Efendimiz’in “Ashabım yıldızlar gibidir. Hangisine uyarsanız doğruyu bulursunuz.”1 buyurduğu Ashab-ı Kiram’dandır. Dolayısıyla Ashab-ı Kiram’dan her hangi birisine meczup veya deli diyerek tezyif edip, bu adeseyle dini doğru anlattığını ileri sürmek başlı başına bir meczupluktur. Ehl-i sünnet âlimlerinin ittifakıyla sahabenin hepsi adildir. Naklettikleri hadislere güvenilir.

Said Nursî’nin (ra) Ebu Hüreyre (ra) hakkında söyledikleri, ehl-i sünnet âlimlerinin bin seneden beri söylediklerinin teyidinden ibarettir. Said Nursî, önceki binlerce ehl-i sünnet âlimi gibi ilimde ve adalette Ebu Hüreyre’nin (ra) hakkını teslim etmiştir. Bu mübalâğalı bir yaklaşım değildir.

Bilâkis o arkadaşınız okuduğu kitabı sorgulamalıdır. Günümüzde yalan yanlış bir sürü ucuz söz maalesef kelli felli adamların kitaplarında yer almakta ve insanları yanıltmaktadır.

İlmi Gizlemek Günahtır

Ebu Hüreyre (ra) sahabe içerisinde en çok hadis rivayet etmesiyle tanınan bir hadis hafızıdır. Evet; Ebu Hureyre (ra) bu yönüyle daha sahabe zamanında eleştirilmiştir.

Meselâ Hz. Ömer’in (ra) Ebu Hüreyre’yi çağırıp şöyle çıkıştığı rivayet olunur: “Ya hadis rivayetini bırakırsın, ya da seni Devs topraklarına sürerim!”

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar