Âhirzamanı yorumlamak ilimle olur

Âdem Bey: “Ahir zamanla ilgili olarak, Hazret-i İsa’nın nüzulü, Hazret-i Mehdî’nin zuhuru, Deccalın hurucu gibi rivayetler sahih değil midir? Sahihse bu konu neden inkâr ediliyor?”İMAN BİR...

Âdem Bey: “Ahir zamanla ilgili olarak, Hazret-i İsa’nın nüzulü, Hazret-i Mehdî’nin zuhuru, Deccalın hurucu gibi rivayetler sahih değil midir? Sahihse bu konu neden inkâr ediliyor?”
İMAN BİR İMTİHANDIR

Hazret-i Mehdî’nin zuhuru, Deccalın hurucu, Hazret-i İsa’nın nüzulü, dabbetü’l-arzın ve ye’cüc ve me’cücün çıkması gibi ahir zamanda meydana gelecek vakıalarla ilgili rivayetlerin içinde zayıfları olmakla beraber, elbette sahihleri de bulunuyor. Fakat hadisleri doğru yorumlamak şarttır. Bu da ilimsiz ve ehliyetsiz olacak bir iş değildir. Peygamber Efendimiz (asm) ahir zamanla ilgili bilgileri örtülü ve müteşabih bir üslupla vermiştir. Bunun hikmetini Bediüzzaman Hazretleri beş noktada açıklıyor.

Bu noktalar özetle şöyledir:

Birinci Nokta: İman bir imtihandır. Gaybi haberlerin perdeli bir üslupla verilmesi, imtihan sırrını örselememek içindir.

TEMSİLLERİ HAKİKAT ZANNETMEMELİ

İkinci Nokta: Allah tarafından bildirilen gaybî haberleri Hazret-i Peygamber (asm) teklif sırrına uygun biçimde temsillerle bildirmiştir. Bu tür hadisleri doğru yorumlamak için belagat, mecaz ve edebiyat kaidelerini bilmek gerekir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zerreler beka âleminin cüzleridir 22 Nisan 2018 | 168 Okunma İnsan yaratılışı kopya edemez 02 Ekim 2017 | 204 Okunma Duânın en tatlı meyvesi nedir? 30 Eylül 2017 | 365 Okunma Celcelutiye’de niçin Süryanice kullanıldı? 29 Eylül 2017 | 501 Okunma Ye’cüc ve me’cüc çıkmış mıdır? 28 Eylül 2017 | 563 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar