ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Cennette ne giyeceğiz?

Zeynep Sultan Hanım: “Cennette kıyafetimiz olacak mı? Olacaksa nasıl olacaktır?”AHİRETTE SUN’Î KIYAFET OLMAYACAK Ahirette sun’î elbiseler olmayacağı açıktır .

Süleyman Kösmene
Süleyman Kösmene Yeni Asya Gazetesi
13 Eylül 2017 | 100

Zeynep Sultan Hanım: “Cennette kıyafetimiz olacak mı? Olacaksa nasıl olacaktır?”
AHİRETTE SUN’Î KIYAFET OLMAYACAK

Ahirette sun’î elbiseler olmayacağı açıktır. İnsan sun’î elbiselerden çıplak ve üryan olarak dirilecektir. 

Fakat Bediüzzaman ifade ediyor ki: “meydan-ı haşirde sun’î libaslardan üryan olarak, fıtrî bir libas giydirmesi, ism-i Hakîm muktezasıdır.”1

Cennet ve Cehenneme gelince: Cennette Cennet cinsinden, Cehennemde de Cehennem cinsinden kıyafetler bulunacağına işaret eden âyetler ve rivayetler vardır. Bunlar dünyadaki elbiseler gibi sun’î değildirler. Fıtrî, canlı ve şuurlu elbiselerdirler. Cennet elbiseleri Cennet ehline zevk ve onur verecek, Cehennem elbiseleri de Cehennem ehline azap ve ıztırap verecektir.      

Konuya işaret eden bazı âyetler:

“Orada canların çekeceği, gözlerin zevk alacağı her şey vardır.”2

Bu âyetten, Cennette giyeceğimiz elbisenin, başta nefsimiz ve gözümüz olmak üzere bütün duygularımızın hoşlanacağı cinsten olacağı anlaşılıyor.

- “Âhiret yurdu her şeyiyle hayata mazhardır.”3 

Bu âyetten, her şeyi ile capcanlı olan âhiret yurdunda elbiselerimizin sun’î elbiseler gibi ölü ve cansız olmadığını, derimiz ve tenimiz gibi canlı ve hayata mazhar olduğunu anlıyoruz. Bu deriden elbiselerimizde canlılıkla beraber, şuur da olacaktır.   

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER