Vahidettin Efendi’nin ABD’den yardım talebi

Saltanat kaldırılmış, Lozan’da bağımsız Türk Devleti bütün dünyaya adını yazdırmış. Ardından halifelik kaldırılmış. 13 Mart 1924’te Vahidettin San Remo’dan ABD...

Saltanat kaldırılmış, Lozan’da bağımsız Türk Devleti bütün dünyaya adını yazdırmış. Ardından halifelik kaldırılmış. 13 Mart 1924’te Vahidettin San Remo’dan ABD Başkanı’na mektup yazmış, yardım dilenmiş. Umut var mıydı? Aradan tam yüzyıl geçti.

Çöken sistemler tarihin karanlıklarına gömülüyorlar.

19 Mayıs 1919’un hemen öncesi. Mustafa Kemal Paşa, Yıldız Sarayı’nın ufak bir salonunda Sultan Vahdettin’le neredeyse diz dize denecek kadar yakın oturmaktadır. Salonun Boğaziçi’ne doğru açılan penceresinden birbirine paralel düşman zırhlıları görülüyor. Bordalarındaki toplar sanki Yıldız Sarayı’na doğrulmuş. Vahdettin, “Paşa, Paşa!” diyor ve devam ediyor:

-Şimdiye kadar devlete çok hizmet ettin. Bunların hepsi artık bu kitaba girmiştir (elini masanın üzerinde duran tarih kitabına basıyor), tarihe geçmiştir. Bunları unutun, asıl şimdi yapacağın hizmet hepsinden mühim olabilir. Paşa, Paşa devleti kurtarabilirsin! (Atatürk’ün Bütün Eserleri (ATABE), Kaynak Yayınları, c.3, s.99.)

Mustafa Kemal Paşa bu son sözlerden hayrete düşüyor. Çünkü bir süre önce birlikte yaptıkları gezi nedeniyle çok yakından tanık olmuş o “Vahdettin ki, yabancı hükümetlerin yüzüncü derece aletleri ile temas arayarak, devletini ve saltanatını kurtarmaya çalışıyordu. Bütün yaptıklarından pişman mı idi? Aldatıldığını mı anlamıştı?” Oysa “Vahdettin demek istiyordu ki, hiçbir kuvvetimiz yoktur. Tek dayanağımız İstanbul'a hâkim olanların siyasetine uymaktır.” Mustafa Kemal Paşa’dan da istediği, “onların şikâyet ettikleri meseleleri halletmektir. Eğer onları memnun edebilirse, memleketi ve halkı bu siyasetin doğru olduğuna inandırabilirse ve bu siyasete karşı gelen Türkleri yola getirirse, Vahdettin'in arzularını yerine getirmiş olacaktı.” (Age.)

Vahidettin Efendi’nin ABD’den yardım talebi - Resim : 1

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evet, hanımlar! Emin olun biz böyle kalmayacağız 07 Nisan 2024 | 118 Okunma Hakkari Üretim Devrimi bekliyordu! Hendekten çıkanlarla karşı karşıya kaldı 04 Nisan 2024 | 494 Okunma Victor Hugo’ya göre Şairin Görevi 31 Mart 2024 | 60 Okunma Acı yazı 28 Mart 2024 | 678 Okunma Çaresizlik ne üretecek Türkiye bunları öngörmek zorunda 24 Mart 2024 | 122 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar