Söz!

Aydınlık Gazetesi Yazarı Şule Perinçek'in bugünkü (19.02.2023)'' Söz!'' başlıklı yazısı.

Seferberlik zamanı. Türkiye’nin toprakları bereketli. Deprem bölgesindeyiz diyoruz ya… Bir anlamda bu bereketi ona da borçluyuz. Bire beş veren topraklar. Yüzyıllardır öyle oluşmuş.

İnsanları da etkilemiş midir?

Kuşkusuz. Mücadeleci. Yaratıcı. Çalışkan. Taştan ekmek çıkaran.

Şu 11 ilimize bakıyorum.

Üretici ve milliler. Topraklarına vatan demeyi en çok hak edenlerden…

Aradaki bozuklara bakmayın.

Onlar sonradan doğmalar.

El eliyle. Suni döl.

ÇOK SABRETTİLER GÜN GÖRECEKLERDİ
Hatay ili Türkiye’de pazı, maydanoz, dereotu ve mandalina üretiminde ilk birinci sırada. Ülke turunçgil üretiminin yüzde 21’i, pamuğun yüzde 12’si, havucun yüzde 11’i ve zeytinin de yüzde 8’i Hatay ilinde üretiliyordu.


Erik, taze soğan, altıntop, yeni dünya, marul, Trabzon hurması, nane hep ilk beşte… Son yıllarda tropikal meyve sebzeler de eklendi. Narenciye ihracatının yüzde 25’i bir tek bu ilimizden yapılıyordu. Taşımacılık sektöründe İstanbul'dan sonra ülke genelinde en fazla filoya sahip ikinci ildi bir zamanlar.

Hatay’da hem tarih. kültür-sanat. inanç hem de gurme turizmi var. Ticaret, sanayi, taşımacılık… el sanatları, dokumacılık… Hatay 11’in biri. Bunun Kahramanmaraş’ı, Adıyaman’ı, Gaziantep’i,… var…

Yalnızca en çok zarar görenleri sıraladım. 11’i de birbirinden daha üretici. Yalnızca bitkisel tarım değil, hayvancılığın da kalbi buralarda atıyordu. Teröre karşı mücadeleyle tam yeniden canlanıyordu. Turizm diyorsunuz. Buralar derya deniz. Cari açık diyorsunuz. Buyurun buradan. İç turizmde bile uzun süredir el değmemiş alanlarımız.

Nasıl canlanmıştı. Yurtdışındaki vatandaşlarımız bile turlarla taşınıp duruyordu. Oteller yetmiyordu.

Gidip geldikçe nasıl seviniyordum.

Çok sabrettiler. Gün göreceklerdi. Türkiye ekonomisine can vereceklerdi.

Tam başlamışlardı.

İçim yanıyor.

Küçük esnaf. Ekmek tekneleri gitti çoğunun. Çekler, krediler, borçlar… Şimdi can derdindeler. Başlarını sokacakları dam derdinler. Yaraları sıcak. Yaşam mücadelesi devam edecek. Onlar da küresel salgının sarsıntısını daha yeni atlatacaklardı. Nasıl yeniden ayağa kaldıracağız. Üç-beş yardımla olacak iş değil.

İçim yanıyor.

Güçlü Türkiye, güçlü ekonomi azmiyle dolup taşıyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Övünmek gibi olmasın ama O müthiş Türk kadınlarıyız Fırtınaları göğüsleriz 28 Mayıs 2023 | 160 Okunma Adımızı yazmışız dağlara tepelere: Sildirmeyiz 21 Mayıs 2023 | 88 Okunma Anahtar elimizde 14 Mayıs 2023 | 176 Okunma Kadın gazeteciler medyada kadın ve seçim 07 Mayıs 2023 | 44 Okunma Nasıl bir Türkiye istiyorsunuz? 30 Nisan 2023 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar