Neden Türkiye? Neden Türkiye bu kadar hedefte? Türkiye çalışkan Türkiye zengin Muhtaç değiliz

Neden Türkiye? Neden Türkiye bu kadar hedefte? Bir türlü vaz geçmiyorlar, bir türlü ellerini kollarını bizden, iktidar tasarımı yapmaktan tutun ortalığı karıştırmaya kadar her türlü melanet...

Neden Türkiye? Neden Türkiye bu kadar hedefte?
Bir türlü vaz geçmiyorlar, bir türlü ellerini kollarını bizden, iktidar tasarımı yapmaktan tutun ortalığı karıştırmaya kadar her türlü melanet faaliyetinden vaz geçmiyorlar.
Gitsenize kardeşim, kendi ülkelerinize; halkınız zor durumda. En zengin kentlerinizde bile insanlarınız evsiz; sokakta yaşıyor. Aç. Hepsi çiftçisinden polisine kadar başkentlere yürüyüşte.
Ama onların aklı başka yerde. Bizim ürettiklerimizde.

Neden Türkiye? Neden Türkiye bu kadar hedefte? Türkiye çalışkan Türkiye zengin Muhtaç değiliz - Resim : 1

Gallup 2022’de NATO ve AB üye ülkelerinde bir araştırma yapmış. Bu araştırma 2 Şubat 2024’te Washington’da iki yorumcu, Zacc Ritter ve Chris Miljanich tarafından “NATO ve AB Hayatta Kalabilir ve Gelişebilir mi?” başlığıyla değerlendirilmiş. Hımmm… demek ki bir can çekişme durumu olduğunun bilincindeler… Gerçekçi bir soru. Ama yanıtların doğru olup olmadığına kendi halkları bakacak artık.
“Son yirmi yılda Avrupa Birliği ve NATO, Irak Savaşı'ndan Avrupa borç krizine, Brexit'ten Ukrayna'nın işgaline kadar pek çok fırtınayı atlattı. Her ikisi de genişliyor” diye başlıyor yazı. Moral yalanı. Ancak “bu yeni Gallup değerlendirmesinin, bu uluslararası kurumların hayatta kalma ve gelişme yeteneğinin, güçlü üye devletlerin eylemlerine ve üye devletlerdeki insanların kendi iç siyasi kurumlarına duydukları güvene bağlı olabileceğini” ortaya çıkarttığını, ABD ve Almanya’daki seçimlerin durumu etkileyeceğini söylüyorlar.
Türkçesi şu: Dolar saltanatı çöküyor, ABD güç kaybediyor, Almanya ekonomisi çatırdıyor… Ne olacak bu ABD ve AB’nin hali…
Artık dünyaya hükmedemeyeceğiz. Milletimizin ağzını birer parmak balla kapatamayacağız…
Üye ülkelerin güvendiği “liderlere” karlar yağıyor anlayacağınız.
Araştırmada birçok üye ülkede çoğunluk, farklılıklar gösterse de, NATO ve AB önderliğini onaylıyormuş. 31 NATO ülkesinden 23’ü, 27 ülkeden 20’si.
Peki… En yüksek oranda onaylamayan hangi ülkenin milleti?
Övünmek gibi olmasın ama Türk milletinin yüzde 80’i NATO’ya karşı. Arkasından Yunanistan geliyor: Yüzde 79.
Destekleyenler arasında ise Norveç yüzde 88’le birinci.
AB ülkelerinde de Yunan milletinin yüzde 74’ü AB’nin önderliğine karşı. Tersten birinci AB ülkesi de yüzde 83’le Finlandiya.
Bu rakamlar 2022 yılının; diğerlerini bilmem ama Türkiye konusunda garanti verebilirim; 2023’te Türkiye’de NATO; hele de doğrudan adıyla sanıyla ABD diye sorulsa mutlaka tepe yapmıştır.

Emperyalizm işte böyledir. Bir tökezlemeye gör… Baş aşağı gidersin. Norveç’in babası gelse durduramaz.
Aslında tökezleyene değil, tökezletenlere bakmak gerekir.
E biz de kendimize önemli bir pay çıkaralım doğrusu.
Hak ediyoruz.
Hedefte olmakla övünelim.
İş ki Türk Devletini yönetenler bu gerçeği görsünler.
Eyvah parasız kaldık diye diz çökmesinler.
Türkiye çalışkan.
Türkiye zengin. Her bakımdan!
Türkiye bağımsızlığına düşkün.
Harikalar yaratırız.
Ekranlarda NATO’ya ilişkin sorulara vatandaşların yediden yetmişe, gençten yaşlıya verdikleri yanıtları dinliyorum. Boşa söylemem, biliyorsunuz; gerçekten hayran kalıyorum. Nasıl bir birikim ve sağlıklı duruş… Sanırsınız her biri Türkiye’yi yöneten en sorumlu makamdalar. Öyle izliyorlar bütün siyasi gelişmeleri en ince ayrıntısına kadar.
Bu millete güvenin!
Yüzünüzü hiçbir zaman kara çıkarmazlar.
Başarırlar.
Tek ihtiyaçları, Ne NATO ne AB önderliği (tövbe… tövbe… sanki ağzıma bir avuç pis çamur almışım gibi bir his geldi birden…) evet tek ihtiyaçları… Üretenlerin Milli Hükümeti.
Yeniden dünyaya müthiş bir örnek yaratırız.

6 Şubat Pazar günü Yeni Ufuklar programında ABD’nin nereden geldiğini, nereye gittiğini konuştuk. Konuğum 40 yıldır ABD’de yaşayan, üstelik yalnızca Doğu kıyısında seçkinlerin arasında değil, normal, sıradan ABD vatandaşlarının yaşadığı kentlerde yoklukları da dertleri de paylaşan, gözlemleyen, farklı görüşlerden bütün ABD ve dünya basınını da gün gün izleyen Latif Bolat’tı. Ben de lise yıllarımda bir süre orada yaşadım. Siyasi nefesim hep enselerindeydi.

ABD’ye ABD içinden bakmaya çalıştık. ABD özel bir ülkedir. Hep “Batılılar” deriz ama onlar kıta Avrupa’sından çok farklıdır. Köylüsü, kentlisi, Batılısı, Kuzeylisi tarihten gelen bazı özellikleriyle başka bir insan yapısı ve kültürüne sahipler. Bugün yaşananları anlamak, öngörüde bulunmak açısından anlamlıdır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu ne sorumsuzluk Biz deli miyiz 29 Şubat 2024 | 19 Okunma Manda yoğurdunun tadını Bütün Türkiye’ye taşıyacağız 25 Şubat 2024 | 266 Okunma Bir partiden istifa ediyor, rozetini bile çıkarmadan koşuyor ötekine. Ama niye! 22 Şubat 2024 | 1.371 Okunma Medeni Kanun’u biz savaş alanlarında hak ettik 18 Şubat 2024 | 86 Okunma Ünlü Atlantik sanayilerinde sarsıntılar 15 Şubat 2024 | 146 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar