Diyarbakırlıyım neden o üniformayı taşıyamıyorum?

Geçen hafta Diyarbakır’dan üç konuğum vardı. İki kardeş, bir oğul. Vaktiyle biriyle bir bardak çay içmişliğimiz var. Madem kahve kırk yıl yapıyor Diyarbakır çayı on basar. 28 yıl...

Geçen hafta Diyarbakır’dan üç konuğum vardı. İki kardeş, bir oğul. Vaktiyle biriyle bir bardak çay içmişliğimiz var. Madem kahve kırk yıl yapıyor Diyarbakır çayı on basar.
28 yıl önce kahvelerde kocaman ince belli bardaklarla içtiğim “kaçak” çayın tadı başkaydı...
Doğu Perinçek, o yıllarda Diyarbakır Cezaevi’nde tutukluydu. Görüşe gitmiştim.
Küçük taburelere oturup içtiğimiz çay ev tadındaydı. Sohbet, sıcaklık memleket tadında.
Bardaklara da şaşırmıştım. Bizim bu taraflardaki kahvelerde bir yudumda biten minicik ince belliler vardı. Diyarbakır’dakiler göz doyuran cinsiydi. (Sözün aslı öksüz doyuran biliyorum da; ben böyle değiştirdim. Öksüzlere çok ayıp çünkü.)
Aslında “kaçak”lığın da kaçaklığı kalmadı. Bildiğimiz Seylan çayı. Ama adı hâlâ öyle.
Neyse biz konuklarımızla İstanbul’da Parti’de Nurcan Hanımın elinden çaylara doyarken sohbete doyamadık.
Oğlumuz öğretmen. Başarılı, parlak bir çocuk. Her sınavda 99.5 alan...
Gazetede ilanları görüyorlar. Babası da devlet memuru. Oturup görüşüyorlar. Oğul çok istiyor Harp Okulu’na girmeyi. Hemen başvuruyorlar. Yazılı sınavlar yıldızlı pekiyi.
Ama mülakattan “başarısız” bulunuyor. Gerekçe yok zaten.
O zamanlar bayağı sarsıntı geçiriyor.
“Bir türlü sindiremedim” diyor “Neden? Neden, Diyarbakırlıyım diye benim o şerefli ünüformayı taşımama izin vermiyorlar... neden vatanıma hizmet etmemi istemiyorlar...”
Aslında işi var. Meslek subayı olacak.
Çok sonra FETÖ ortaya çıkınca rahatlıyor. Çünkü öğreniyor ki...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bitireceğiz bu işi Emperyalizmin nefesini bölgede keseceğiz 13 Ekim 2019 | 2.283 Okunma Ölüm Türkiye’mizin geleceğinden çaldı 06 Ekim 2019 | 145 Okunma Çin-Türkiye Dostluk Konseri’nden izlenimler: Seni çok seviyorum Türkiye 29 Eylül 2019 | 53 Okunma Güçlü Tacir Köyü Güçlü Diyarbakır Güçlü Türkiye 22 Eylül 2019 | 85 Okunma Filenin kaplanlarına Diyarbakır’ın kaplanlarına Selam olsun 15 Eylül 2019 | 57 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar