Cahil cesareti diyeceğim ama değil

“Emperyalist devletler, devlet ve milletimizin hayatına açıkça kastettikleri için, meşru müdafaa için toplanan TBMM, şimdiye kadar muhtelif vesilelerle açıkça veya zımnen ilan ettiği maksat ve mesleğini...

“Emperyalist devletler, devlet ve milletimizin hayatına açıkça kastettikleri için, meşru müdafaa için toplanan TBMM, şimdiye kadar muhtelif vesilelerle açıkça veya zımnen ilan ettiği maksat ve mesleğini bir kere daha bütün cihana arz için” ünlü beyannameyi yayımlar.

Bütün dünyaya ilkelerini ilan eder.

İlk anayasadır.

1-Hayat ve bağımsızlığını yegâne ve mukaddes emel bildiği Türkiye halkını emperyalizm ve kapitalizm tahakküm ve zulmünden kurtararak, irade ve hâkimiyetinin sahibi kılmakla gayesine ulaşacağı kanaatindedir.

2- TBMM, milletin hayat ve bağımsızlığına suikast eden emperyalist ve kapitalist düşmanların tecavüzlerine karşı müdafaa ve bu maksada aykırı hareket edenleri cezalandırma azmiyle kurulmuş bir orduya sahiptir.

3- Emir ve kumanda salahiyeti Büyük Millet Meclisi'nin manevi şahsiyetindedir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Mevsimlik işçi zamanı hele kadınlar için zor zamanlar 11 Temmuz 2024 | 1.242 Okunma Cahil cesareti diyeceğim ama değil 07 Temmuz 2024 | 1.269 Okunma Bölgemizdeki rüzgârları doğru okuyalım 04 Temmuz 2024 | 1.285 Okunma Hangi konuda kefalet verdik acaba! 30 Haziran 2024 | 135 Okunma Diplomaside Kadın Günü 27 Haziran 2024 | 38 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar