Seçime giderken dünyadan kopma riski

KENDİNİ, inancını, düşüncelerini özgürce ifade etme hakkı, ta Antik Yunan'dan beri insanlığın en önemli ortak değerlerinden biridir.  Türkiye ise her geçen gün, bu ortak değerden daha çok...

KENDİNİ, inancını, düşüncelerini özgürce ifade etme hakkı, ta Antik Yunan'dan beri insanlığın en önemli ortak değerlerinden biridir. 

Türkiye ise her geçen gün, bu ortak değerden daha çok uzaklaştığı yönünde kuşku ve kaygılar barındıran bir ülkeye dönüşmekte.
AB hedefi ve yasakları kaldırma sözüyle iktidar olan AKP, 13 yılın sonunda bu alanlarda oldukça geri uygulamalara imza atmakta.
Adı veya titri dahi geçmeyen yazı ve sözler nedeniyle savcılara 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' gerekçesiyle soruşturmalar başlatılmakta, davalar açılmakta; siyasetçiler sözleri nedeniyle mahkemelerin yolunu tutmakta.

AGİT RAPORUNA DİKKAT

Anayasa'nın geçerliliğini yitirdiği yönünde uygulama ve söylemlere her gün tanıklık edilen Türkiye'de, bazı iktidar sözcülerinin de dikkat çekip durduğu gibi 'hukuk güvenliği/hukuk devleti' büyük zarar gördü.
Tüm bu gerilemeler uluslararası toplumun gözünden de kaçmıyor.
Beş ay arayla yine seçime gidiliyor ve dünya bizi yine çok dikkatle izleyecek.
Bu nedenle Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) Uluslararası Seçim Gözlem Misyonu'nun yayınladığı 7 Haziran raporunu ilgili kurumların mutlaka çok dikkate alması gerekir; çünkü birçok hukuksuz, adaletsiz, eşitsiz uygulamaya dikkat çekilmekte.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara'nın gelişmesi üzerine 02 Aralık 2015 | 369 Okunma İlk iş AB çıpasını güçlendirilmek 30 Kasım 2015 | 126 Okunma Kılıçdaroğlu istemedikçe değişim olmaz 25 Kasım 2015 | 381 Okunma Türkiye'nin risk ve şansları 23 Kasım 2015 | 275 Okunma Ankara Garı ile Rus uçağını unutanlar 18 Kasım 2015 | 643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar