MHP’de kazanç kayıp hesabı

DEVLET Bahçeli'nin daha 7 Haziran gecesi, yeni bir seçim için 'hodri meydan' çekmesi pek çok seçeneği altüst etti. Kabul etmeli ki AKP'siz hükümet seçenekleri o an ortadan kalktı ve Baykal'la görüşmesinden...

DEVLET Bahçeli'nin daha 7 Haziran gecesi, yeni bir seçim için 'hodri meydan' çekmesi pek çok seçeneği altüst etti.

Kabul etmeli ki AKP'siz hükümet seçenekleri o an ortadan kalktı ve Baykal'la görüşmesinden güç alan Erdoğan da ülkeyi seçime götürme amacını gerçekleştirmek için anayasa/teamül kaygısı duymaksızın bütün kartlarını kullandı.
Bahçeli, tüm bu süreci HDP'yi kabullenmeme, gri görme üzerinden yürüttü.
AKP'siz hükümet seçenekleri ardından AKP ile koalisyona kapısını kapatan, bir ay sonra 'koşullar uygun değil' gerekçesiyle seçim istemeyen de aynı Bahçeli oldu.

NE BAŞBAKANLIK NE TBMM BAŞKANLIĞI

Oysa Bahçeli'ye başbakanlık dahi teklif edilmişti.
Uzlaşma yolları aransaydı TBMM Başkanı'nın MHP'den çıkması da olasıydı.
Ancak Bahçeli öyle tutum aldı ki,
kendisine başbakanlık öneren Kemal Kılıçdaroğlu'na oldukça sert eleştiriler yöneltti.
Koalisyon ve TBMM Başkanlığı seçimi için HDP'yi yok sayma anlayışı TBMM'yi yeniden AKP'nin hâkimiyetine sokmanın, bu partiye moral üstünlük kazandırmanın yolunu açtı.
Bahçeli ülkeyi seçime CHP veya CHP-MHP azınlık hükümetlerinin götürmesinin önünü de açmayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan fırsatı değerlendirdi; 'Kılıçdaroğlu'na görev yok' dahi diyebildi, AKP ağırlıklı bugünkü hükümetle 1 Kasım'a gidişi sağladı.
Bugünden itibaren MHP seçmeni, "7 Haziran'dan beri hangi stratejimiz partimize moral ve güç kazandırdı" diye soracaktır herhalde.
O seçmenin özellikle de Erdoğan'ın politikalarına karşı duran bölümünün, Erdoğan'ı Saray'dan çıkarma, 17/25 Aralık'ın soruşturma sözü veren Bahçeli'nin hangi sonucu elde ettiğini sorgulayacağını bilmeli.

TÜRKEŞ OY DEĞİL MORAL GÖTÜRÜR

Aynı seçmenin, eline fırsat geçtiği halde MHP'nin, 'HDP gerekçesi' ile AKP ve Erdoğan'ı köşeye sıkıştıracak her manevrayı geri çevirmesine güçlü destek verdiği de düşünülmesin.
Hele de Erdoğan fırsatı yakalar yakalamaz MHP'ye sert yumruk atmışken.
Tuğrul Türkeş yumruğu, MHP tabanında oy kayması yaratmayacak gibi, ama MHP seçmeni üzerinde böyle bir moral kırılması yarattığını görmeli.
Ayrıca Erdoğan-MHP çatışması henüz bitmiş değil, başka adımlar gelebilir.
Çünkü, HDP'ye yüklenişin bu partiye zarar yerine oy sağladığı görülünce, 'MHP'yi baraj altına itmek daha kolay' düşüncesine varılmış olmasın?
Gördüğüm kadarıyla, 'Tuğrul Türkeş üzerinden partimize operasyon yapılıyor' anlayışı MHP'de kenetlenme yaratmış; o nedenle ki Türkeş, kendisiyle birlikte kabineye başka iki MHP'liyi daha çekme uğraşısında hüsran yaşadı, 'tüy dahi' koparamadı.
Ancak, 7 Haziran'ın mesajını yok sayan Bahçeli, seçim hükümetiyle de Erdoğan'ın elini daha güçlü kıldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ankara'nın gelişmesi üzerine 02 Aralık 2015 | 369 Okunma İlk iş AB çıpasını güçlendirilmek 30 Kasım 2015 | 126 Okunma Kılıçdaroğlu istemedikçe değişim olmaz 25 Kasım 2015 | 381 Okunma Türkiye'nin risk ve şansları 23 Kasım 2015 | 275 Okunma Ankara Garı ile Rus uçağını unutanlar 18 Kasım 2015 | 643 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar