Zihni yönlendirenler

Sözcü Gazetesi Yazarı Soner Yalçın'ın bugünkü (27.01.2022)'' Zihni yönlendirenler'' başlıklı yazısı.

Abner Amca…

1929 buhranını aşmak isteyen Roosevelt hükümetinin, iş adamlarına yönelik vergiler gibi yeni ekonomik düzenlemelerine karşı çıkıyordu.

Safı belliydi; iktidardaki halkçı başkan Roosevelt'e karşıydı. Ki aslında bu çizgi film karakterini yaratan, iş adamlarının örgütü Roosevelt muhalifi Ulusal Üreticiler Birliği/ NAM idi.

Kamu düşüncesinin büyük ölçüde ülke gazeteleri-radyoları tarafından şekillendirildiğinin farkına varan NAM, “Halkı Bilgilendirme Programı” adı altında propaganda faaliyetine başladı. Abner Amca böyle doğdu…

Ama Abner Amca, NAM kampanyasının “tek silahı” değildi; gazete-radyo editörlerine bülten gönderdiler, radyolara-gazetelere haber yapıp yayınlanmasını sağladılar. Vs.

Amerikan Kongresi Eğitim ve Çalışma Senato Komitesi, bu NAM basın faaliyetlerini rapor haline getirdi. Sadece, Abner Amca'dan 2 milyon adet dağıtılmıştı.

Kuşkusuz NAM'ın faaliyetlerine karşı hiçbir cezai müeyyide uygulanmadı. Kampanya ifade özgürlüğü olarak değerlendirildi. Ancak:

Bu manipülasyon kampanyası, ahlak/etik açıdan sorgulandı.

Manipülatif Abner Amca karakterini yazmamın sebebi var:

DİKKAT DAĞITMA STRATEJİSİ
Toplumu etkilemek-halkı yönlendirmek için medya, her daim kullanılan önemli manipülasyon aracı oldu.

Bilgi teknolojisi geliştikçe “medyanın kullanımı” arttı; insanlar daha çok manipüle edilmeye başlandı.

Asıl görevi halkı doğru şekilde bilgilendirmek olan medya, artık ticari meta haline geldi/getirildi. Böylece haber, satış ve pazarlama için yapılan “fabrika” üretimine dönüştürüldü!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kılıçdaroğlu için endişeliyim 24 Mayıs 2022 | 2.415 Okunma Kaptan Arda Turan 20 Mayıs 2022 | 634 Okunma Tehdit miti 19 Mayıs 2022 | 469 Okunma Sorularım var 18 Mayıs 2022 | 937 Okunma Düşman yaratmak 17 Mayıs 2022 | 1.099 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar