Acı gerçek

“Saklı Seçilmişler” kitabını okuyanlar ıspanak zehirlenmesine şaşırıyor mu? Kesinlikle hayır. Gıda konusunda farkındalıkları oldu çünkü.Bakınız:Pestisit; “zararlı...

“Saklı Seçilmişler” kitabını okuyanlar ıspanak zehirlenmesine şaşırıyor mu? Kesinlikle hayır. Gıda konusunda farkındalıkları oldu çünkü.

Bakınız:

Pestisit; “zararlı organizmaları” engellemek için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan zehirli karışımlardır.

“Zararlı” denen organizmalar nedir; böcekler, bitki patojenleri, yabani otlar, yumuşakçalar, kuşlar, memeliler, balıklar, solucanlar ve mikroplar! (Ki bunların ne kadar “zararlı-faydalı” olduğu ayrı bir konu…)

Ama bilinen şu: Birçok pestisit insanlar için de zararlı. Kullanılan gıdaların insanlar tarafından yenmesi sonucunda yaygın hastalıklara ve istenmeyen zor/sıkıntılı durumlara sebep oluyor.

Sürekli neoliberalizm/vahşi kapitalizmden bahsetmem kimi okurlarda “bıkkınlık” yaratmış olabilir ve ama konu mutlak bu meseleye geliyor: Tüketim daha çok tüketim… Kötü sonuç almamak için her yol mübah! İtibarıyla… Üretici de “zarar etmemek” için basıyor ilacı!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ağacı değil, ormanı görmek 09 Nisan 2020 | 858 Okunma Hedefteki örgüt 08 Nisan 2020 | 4.284 Okunma Peşin hükümler 07 Nisan 2020 | 4.504 Okunma COV 19 öldürmüyor 03 Nisan 2020 | 6.888 Okunma Panik İmparatorluğu 02 Nisan 2020 | 5.363 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar