ÇOK OKUNAN YAZARLAR

FETÖ artıkları

ABD…Önemli müttefiki Türki­ye’yi karşısına alma pahasına PKK/YPG’yi neden des­tekliyor? FETÖ’ye niye arka çıkıyor?Bugün… Bu sorunun yanıtını tarihsel süreciyle ele alacaktım .

Soner Yalçın
Soner Yalçın Sözcü Gazetesi
13 Şubat 2018 | 8.5 K

ABD…
Önemli müttefiki Türki­ye’yi karşısına alma pahasına PKK/YPG’yi neden des­tekliyor? FETÖ’ye niye arka çıkıyor?
Bugün… Bu sorunun yanıtını tarihsel süreciyle ele alacaktım. II. Dünya Sava­şı’ndan sonra -İngiltere’nin de kurnazlığıyla- ABD dış politikası öylesine değişti ki, ilk Savunma Bakanı James Forrestal, “Ruslar geliyor” diye aklını kaçırıp inti­har etti! Keza… CIA’nın – İran’da Musaddık’ı devirmesi gibi- gizli operasyonlarını yürüten “planlama müdü­rü” Frank Wisner av tüfeğiy­le canına kıydı…
O yıllar… CIA kadroları arasında -Sovyetler Birliği’ne bakış konusunda- sert ayrış­malar yaşandı. Örneğin…
CIA içinde oluşturu­lan “Team B”/Takım B, silahlanmanın elzem olduğu­nu savundu. Başında, Soğuk Savaş politikalarını şekillendi­ren Harvardlı tarihçi Richard Pipes vardı!
Ekibine, ileri de savunma bakan yardımcısı olacak P. Nitze, P. Wolfowitz gibi isimleri aldı. Başkan Nixon’ın “acımasız küçük piç” dediği Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de bu ekip içindeydi. (Bugünlerde sık sık Fetullah Gülen’e destek verip, Erdoğan aley­hine konuşan -Ortadoğu Forumu kurucusu ve baş­kanı, İsrail destekçisi- ta­rihçi Daniel Pipes, Richard Pipes’in oğludur!)
Evet…
Amerika’nın gizli tarihini bil­meden, bugün CIA’nın PKK/ YPG ya da FETÖ’ye neden destek verdiğini kavrayamaz­sınız.
Bugün bunu yazmak istiyor­dum. Ama yazdırmıyorlar!
Kim mi?

CIA çömezleri Kahraman... Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER