Soli Özel
Soli Özel Habertürk

Trump ve Kim ne yapacak?

13 Ağustos 2017 | 140

ABD Başkanı Donald Trump ergenlik çağının başında fazlasıyla zıpır olduğu için babası onu New York Askeri Akademisi/Lisesi adlı özel okula göndermişti. Orada askerlikle ilgili pek çok şey öğrendiğini de iddia etmişti. Ne var ki Vietnam Savaşı sırasında orduya alınmamak için sahte doktor raporlarıyla da askerden kaçmıştı.

Bu sicile sahip ABD Başkanı, askeri güçten bahsetmeye ve bunu kullanma tehdidi savurmaya doyamıyor. Kuzey Kore krizi tüm hızı ve dehşetiyle sürer, Trump, “Üzerlerine dünyada benzeri görülmemiş ateş ve öfke yağdırırız”, “Silahlarımız dolu ve kilitlendi” şeklinde konuşurken bu sefer de Venezüella’da askeri güç kullanabileceklerini söyledi.

Her ağustosta yapılan ABD-Güney Kore askeri tatbikatları zaten gerginlik yaratıyor. Aklı başında hiç kimse bu dönemde, bir savaşın çıkacağına ihtimal vermiyor. Zaten savaşla elde edilebilecek bir sonuç da yok. Ama ABD Başkanı’nın hem karakter zaafları, hem de iç politikada başı çok sıkıştığı için ortalığı savaş çığlıklarıyla ayağa kaldırması ister istemez tedirginlik yaratıyor. Trump’ı körü körüne destekleyen kesimlerde, izlenen çizgiye müthiş bir destek var, çok bile beklendiğini düşünüyorlar. Azgın Amerikan milliyetçileri savaş çığlıkları atıyor.

Kuzey Kore aslında bu son krizle bir taşla birkaç kuş vurmuş oluyor.Bir taraftan rejimin ve başındaki Kim Ailesi’nin üçüncü nesil diktatörü Kim Jong-un’un en büyük arzusu gerçekleşmiş oluyor; ciddiye alınıyor, dünya onları izliyor, önemlerini fark ediyor. Diğer yandan rejimin bebeklikten itibaren Kuzey Kore toplumunun zihnine işlediği “Amerika bizi yok etmek istiyor” korkusunu da bir güzel besliyor.

DİPLOMATİK MECRA

Kuzey Kore, ABD’ye bağlı Guam Adası’nın açıklarına füze göndereceği tehdidini savurarak ancak füzenin nitelikleri ve güzergâhıyla ilgili tüm bilgileri de paylaşarak kendince akıllı bir diplomatik oyun oynuyor. BM Güvenlik Konseyi’nden çıkan yeni yaptırımların da vız gelip tırıs geçeceğini söylemiş oluyor. Muhtemelen dışarıya böyle cengâver bir görüntü verirken arka planda da özellikle Çin’le konuşuyordur. Çin Devlet Başkani Şi 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER