Yeni AKM çok iddialı

İstanbul’un en büyük kültür sanat projelerinden Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) inşaatındaydım cuma sabahı... Herkes ortaya nasıl bir yapı çıkacak, ne zaman bitecek diye merakla beklerken;...

İstanbul’un en büyük kültür sanat projelerinden Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) inşaatındaydım cuma sabahı... Herkes ortaya nasıl bir yapı çıkacak, ne zaman bitecek diye merakla beklerken; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir sürpriz yaptı ve projenin mimarı Murat Tabanlıoğlu’nu da yanına alarak gazetecilere inşaatı gezdirdi ve merakları giderdi. En baştan söyleyeyim; hem mimari olarak, hem yönetim olarak müthiş bir AKM geliyor. Öncelikle 2038 kişilik opera salonu, daha küçük ve çok amaçlı salonlar, dev bir kütüphane, sergi alanları, kafe, tasarım dükkanı, çocuk sanat merkezi gibi pek çok alan var.

Dev opera salonu hele; gerçekten müthiş görünüyor. Las Vegas’ta kullanılan sahne mekanikleri uygulanacak burada. Dünyanın sayılı kültür merkezleri arasına girecek bir iddiası var yani. Tabii iyi işletilirse ve doğru politikalarla yönetilirse! İşte bu noktada Bakan Ersoy, müjdeyi veriyor: Bu dev kültür sanat merkezi, ticari bir kuruluş gibi yönetilecek. Bunun için de özel sektörden profesyonel yöneticilerin yer alacağı 85 kişilik uzman bir kadro oluşturuluyor.

Burada gerçekleşecek gösterimlere, kültür sanat programlarına da yine bir sanat kurulu karar verecek. İçinde çok değerli ve uluslararası isimlerin yer aldığı bir kurul. AKM’yle ilgili en büyük merak bu konudaydı, belli ki en doğru karar verilmiş. Böyle özel ve iddialı bir yapıya da bu yakışırdı bence.

Bir başka merak edilen konu daha… AKM’nin adı değişmeyecek; Atatürk Kültür Merkezi olarak kalacak. Logosu da belli. (Başlığın yanında) Modern ve gayet şık. AKM’nin yurtdışındaki benzerlerinden dört kat ucuza ve daha hızlı bitirildiğinin altını çizen Bakan Ersoy; açılış tarihi olarak 29 Ekim’i planladıklarını söyledi. Açılışa özel bir beste de hazırlanıyormuş bu arada. Açılış yapıldığında, bölge 24 saat yaşayacak bir hal alacak belli ki.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni AKM çok iddialı 04 Nisan 2021 | 77 Okunma Dubai’de aşı turizmi yok, belki yakında olur 01 Nisan 2021 | 135 Okunma Böyle evlilik olur mu? 28 Mart 2021 | 245 Okunma Sahi bugün günlerden neydi? 18 Mart 2021 | 140 Okunma Nasıl geçti sahi koronalı bir yıl? 14 Mart 2021 | 91 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar