Onlar baktıkları yeri değiştirsin!

Her zaman yazıyorum, söylüyorum... Dizi ya da filmlerdeki sahnelerden etkilenip kötülük düşünmek ancak şuursuzların işidir diye! Niye senaryodaki iyilerden, iyi şeylerden etkilenmiyor da, kötüsünü kapıyor...

Her zaman yazıyorum, söylüyorum... Dizi ya da filmlerdeki sahnelerden etkilenip kötülük düşünmek ancak şuursuzların işidir diye! Niye senaryodaki iyilerden, iyi şeylerden etkilenmiyor da, kötüsünü kapıyor değil mi? Öte yandan… Bir senaryoda toplumsal duyarlılığa, farkındalığı yükseltmeye, mesaj vermeye, uyarmaya yönelik detaylar da her zaman iş görür.

Silkeler, uyarır, ayıbı ortaya çıkarır, iyidir yani. Zamanında Gülse Birsel yaptı. Yine şiddeti konuştuğumuz geçmiş günlerde; ‘Jet Sosyete’nin bir sahnesinde “Düşmeyen, dik duran kadınlara hepiniz teker teker alışacaksınız” cümlesine yer vermesi kadınlara moral vermeye yetti. ‘Oh be’ dedik, sonunda bir dizide şu cümleye rastladık! Senaryoyu yazan kadındı ama olsun, içimiz ferahladı, nasıl da iyi geldi.

Lafı dolaştırdım ama... Bir dolu erkek vahşeti izlediğimiz/okuduğumuz şu günlerde, yine bir dizideki replikten bahsedeceğim... Can Yaman ve Özge Gürel’in dizisi ‘Bay Yanlış’ta bir sahne izledim. Kız güneşleniyor plajda, iki hanzo da onu dikizlemeye başlıyor. Kızdan hoşlanan adam da manzarayı görünce; “İstersen başka yere geç, adamlar bakıyor, rahatsız olma” diyor. Kadındaki cevap şu: “Ben yerimi değiştirmeyeceğim, onlar baktıkları yeri değiştirecekler!” Sonra fena dalıyor adamlara.

Adamlar da korkup başka yere dönüyor. Gerçek hayatta sonuç aynı olmayabilir elbette, dikkatli olmak lazım ama şu sahneyi izlemek bile insana öyle iyi geliyor ki. Erkeklerin verdiği rahatsızlıklara karşı öyle çok savunma geliştirmişiz ki; hep biz fedakarlık yapıyoruz, kendimizi saklıyoruz, geri çekiliyoruz. Bu öğretilmiş çünkü bize. O yüzden senaristler bunu sık sık yapmalı, ‘erkek değişsin’ mesajını bol bol vermeli. Mesaj mesajdır, alabilene tabii.

EZBERLERİ BOZALIM ARTIK

Kadına şiddet… Pardon, artık erkek vahşeti demeliyiz bence de! Bu ara bunu konuşuyoruz diye herkes kendince cümleler sarfediyor ya... Popçu Berkay da “Kadınlar bize gönderilmiş hediyelerdir, meleklerdir. Biz onlara en iyi şekilde bakmakla yükümlüyüz” dedi; herkes eleştiriye, lince başladı hemen.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erkekler ve o inkar etmeler.. 17 Ocak 2021 | 102 Okunma Bütün bilgilerin zaten ellerinde, geçmiş olsun! 14 Ocak 2021 | 298 Okunma Ablacım size nasıl bir ‘ben’ lazımdı? 10 Ocak 2021 | 149 Okunma Kadın bedeni obje değil ama sen hiç değilsin! 07 Ocak 2021 | 147 Okunma Bir garip yılbaşı 03 Ocak 2021 | 46 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar