NFT çılgınlığı sarmış dört bir yanımı...

Son günlerde dünyayı NFT çılgınlığı sarmış durumda. Dolayısıyla ‘nedir bu?’ diye sürekli bir şeyler okuyorum bu konuda. Ufak bir özet geçeyim bilmeyenler için... NFT, ‘non fungible...

Son günlerde dünyayı NFT çılgınlığı sarmış durumda. Dolayısıyla ‘nedir bu?’ diye sürekli bir şeyler okuyorum bu konuda. Ufak bir özet geçeyim bilmeyenler için... NFT, ‘non fungible token’ kelimesinin kısaltması. ‘Değiştirilemez değer, çip ya da para’ demek. Sahiplikle ilgili bir belge yani. Dijital eserleri koruma altına alıyor. NFT platformlarının kullanıcı sayısı 400 bini aşmış. 6 milyondan fazla eser satışı yapılmış. Mesela Christie’s Müzayede Evi’nin 100 dolara satışa sunduğu kolaj eser 69.5 milyon dolara satıldı.

Tablo değil, fiziki bir eser değil; dijital dünyada yer alan bir dosya. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey’in ilk tweet’i 2.5 milyon dolara satıldı. Lebron James’in 10 saniyelik videosu 100 bin dolara! Elon Musk, Gucci gibi ünlü markalar derken, iş büyüyor. Öte yandan dünyada bir çılgınlık olur da Türkiye’ye sıçramaz mı hiç? Sanatçı Tarık Tolunay, beş eserini toplam 150 bin dolara sattı. FB’li Mesut Özil, 1886 dolara dijital ayakkabı sattı. Bu arada iş iyice magazinleşti. Saba Tümer meşhur kahkahasını 90 bin TL’ye sattı mesela.

Kazandığı parayı da Darüşşafaka ve Tohum Otizm Vakfı’na bağışladı. Gülben Ergen’in meşhur ‘Bana unutmayın ki hiçbir şey olmaz’ sözü dijital dünyada varolması için satıldı. Geliri yeni bir okul için Çocuklar Gülsün Derneği’ne gidecek. Anlayamadığım kısım da bu zaten. İnternet ortamında, onlarca sitede zaten varolan bu sözler, kahkahalar neden satılsın, neden para etsin? Satılan şeylerin orijinal olması gerekmiyor mu? İşin suyu mu çıktı?

Peki bu NFT yeni tür bir dolandırıcılık mı, ciddi bir dünya mı? Birilerine göre sanat dünyasının büyük spekülasyonu. Başka bir kesime göre, bir grup yazılımcının eğlencesi. Belki de hiçbiri değil. Artık ekran karşısında zamanını geçiren jenerasyonun, yeni bir sanat mecrası yaratma deneyimi.

Yani ‘zamanın ruhu bunu gerektirmiş olabilir’ diyen de var. Mesela, eserlerini NFT dünyasında 150 bin dolara satan sanatçı Tarık Tolunay; Oksijen gazetesine verdiği demeçte şöyle diyor: “Diyelim ki benim tablolarımdan birini aldınız, evinize astınız. Çerçeve düştü kırıldı ya da tablo bir sebeple zarar gördü. Fiziki dünyada sahip olduğumuz şeyler, tahrip olabilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bi' zahmet artık! 15 Nisan 2021 | 91 Okunma Instagram neden böyle.. Instagram derdini söyle! 11 Nisan 2021 | 85 Okunma NFT çılgınlığı sarmış dört bir yanımı... 08 Nisan 2021 | 254 Okunma Yeni AKM çok iddialı 04 Nisan 2021 | 94 Okunma Dubai’de aşı turizmi yok, belki yakında olur 01 Nisan 2021 | 139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar