Acımasız insana inat 'Bunu bi' düşünün'

POSTA’nın dünkü manşeti yüzde yüz doğru. Bunun adı tek kelimeyle cinayet. Antalya Belek’teki caretta sahilinde, beş yıldızlı otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandı 60 yavru deniz...

POSTA’nın dünkü manşeti yüzde yüz doğru. Bunun adı tek kelimeyle cinayet. Antalya Belek’teki caretta sahilinde, beş yıldızlı otelin kumsala koyduğu ahşap yürüme bandı 60 yavru deniz kaplumbağasının sıkışarak ölmesine yol açtı. Çünkü o ahşaplar caretta’ların yumurtadan çıkıp denize ulaşmasına engel oldu. Otelin, o bölgenin caretta sahili olduğunu bilmemesine imkan yok. Demek ki, bunu bile bile yaptılar. Ekolojik Araştırmalar Derneği’nin de söylediği gibi; insanlar bir kez daha doğanın düzenine müdahale ettiler. Bunun cezası olmalı. Hem de çok büyük bir ceza. Ama keşke cezaya gerek kalmadan denetimler yapılsaydı da, o bölge acımasız insanların insafına terk edilmeseydi. 

***

Bu korkunç görüntüler karşısında iyi şeyler ve biraz çaba görmek istiyor ya insan… O zaman bahsetmenin tam zamanı. Konumuz, dijital platform Blu TV’de başlayan Bunu Bi’ Düşünün isimli yapım. “Dünya üzerindeki tüm canlıların özgür ve eşit yaşam hakkı olduğunu bizce bi’ düşünün” diyerek hayata geçirilen projede; Ahmet Mümtaz Taylan, Pınar Deniz, Kubilay Aka gibi isimler yer alıyor.

Pınar Deniz, 8 bölümlük diziyi sosyal medya hesabından şöyle anlatmış: “Hayvanlar için daha iyi bir dünya yaratmak, hayvan terk edilmelerinin önüne geçmek ve onların hayatını nasıl güzelleştirebiliriz niyetiyle çıkılan bu yolda ortaya şahane bir iş çıktı.” Gerçekten şahane bir iş. İnsanların acımasızlığına, hoyratlığına inat izlemek şart.

TARKAN’IN AŞI DÖNÜŞÜ

Tarkan beni şaşırttı açıkçası. Çoktan aşısını olmuştur diye düşünüyordum. Geçen gün paylaştığı aşı fotoğrafının altına kafasının karışık olduğunu, kuşkuları olduğunu yazmış ve eklemişti: “Görüyorum ki aşı her gün binlerce insanın hayatını kurtarıyor. Aşı olmamak için direnmenin manası yok. Bu salgın hastalıkla baş etmenin, sağlıklı olmanın başka yolu yok. Aşılarımızı olalım, umutla yarınlara bakalım...” Aklın yolu bir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neye şaşırdınız bu kadar? 28 Ekim 2021 | 37 Okunma Dijital bir mecrada ‘Hamlet’ izlemek… 21 Ekim 2021 | 57 Okunma Hataları gördük, dersleri aldık! 17 Ekim 2021 | 60 Okunma Canınız çok mu sıkılıyor acaba? 14 Ekim 2021 | 38 Okunma Televole retrosu mu bu? 10 Ekim 2021 | 47 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar