'Metrodaki hava kirli mi?' tartışması

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu; pazar günü metro ve Marmaray’da hava kirliliği testi yapıyor, buralardaki havanın dışarıdaki havaya oranla 3 kat...

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu; pazar günü metro ve Marmaray’da hava kirliliği testi yapıyor, buralardaki havanın dışarıdaki havaya oranla 3 kat daha kirli olduğunu tespit ediyor.

“Bütün dünya metrolarında özel bir kirlilik vardır, ben de metroda daha fazla öksürdüğüm için ölçmek istedim” diyor.

Yani suçlama yok, kötü niyet yok. Adamın işi bu, sonuçta! Yaptığı anlık ölçümlerde de kirlilik değerleri yüksek çıkıyor. Bu elde ettiği bilgiler yayınlandığı anda da Metro İstanbul’dan açıklama yapılıyor:

“Tüm metro sistemlerimizde hava kalite ölçümlerini yapan sensörlerimiz var. Bu sensörler vasıtasıyla, içerideki kirli havanın tahliyesi yapılıyor. Ve bu cihazlar otomatik bir sistemle sürekli olarak takip ediliyor...”

Yani özetle “İstanbullular rahat olsun” deniliyor.

Prof. Kadıoğlu da tepkili; “Problemi inkar etmeyin önlem alın. Tüm dünya metrolarında toz yüksek olduğu için önlem alınır” diyor. Tabii tartışma sosyal medyaya yansıyınca, iyice alevleniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Siz hâlâ kadınları hizaya sokmaya çalışın... 19 Ocak 2020 | 71 Okunma Bu siyaset, bu söylemler kokmadı mı hâlâ? 16 Ocak 2020 | 147 Okunma Taksicilerin itirazı var: Biz değil, plaka sahipleri suçlu! 12 Ocak 2020 | 95 Okunma Bi’ memnun edemedik şu TAKSİCİLERİMİZİ!! 10 Ocak 2020 | 245 Okunma Arap ülkesinde yeni yıl kutlamak 05 Ocak 2020 | 385 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar