Süleyman Sırrı Bey’in Ruhu Bekarlık Vergisi

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle bir açıklama yaptı: “Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor, çoğu 30’u aşkın evleniyor ya da çoğu evde kalıyor. Böyle bir şey olur mu? Evlilik dışı hayat özendirilmeye çalışılıyor. Aman, bunlara dikkat edin.” Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından bir medya kuruluşu, hükümetin “Bekârlık Vergisi” hazırlığında olduğunu yazınca, ortalık karıştı! “Bekârlık Vergisi” tartışması başladı.

Peki, ama “Bekârlık Vergisi” nedir? Türkiye’de daha önce gündeme gelmiş midir? Dahası, “Bekârlık Vergisi”  daha önce kanunlaşmış mıdır? İşte bugün “Bekârlık Vergisi”nin tarihsel arka planını anlatacağım.

NÜFUS ARTIRMA ÖNLEMİ OLARAK BEKARLIK VERGİSİ

Tarih boyunca devletler, nüfusu artırmak için evliliği özendirici kanunlar hazırladı. İşte “Bekârlık Vergisi” de bu kanunlardan biridir. Özellikle nüfusun azalmasına neden olan yıkıcı savaşlardan sonra bu tür vergiler gündeme gelmiştir.

Örneğin, bazı Avrupa ülkeleri, iki dünya savaşı arasında nüfuslarını artırmak için “Bekârlık Vergisi” veya ona benzer evliliği özendirici vergiler çıkardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk'ün Mazlum Milletler Cephesi ve Suriye politikası 24 Şubat 2020 | 147 Okunma Atatürk’ün Vasiyeti ve İş Bankası’ndaki CHP Hisseleri 17 Şubat 2020 | 632 Okunma İskilipli Atıf niye asıldı? 10 Şubat 2020 | 1.750 Okunma Deprem ve Reisicumhur 03 Şubat 2020 | 528 Okunma Bir Cumhuriyet Kurumu Süt Damlası 27 Ocak 2020 | 305 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar