Süleyman Sırrı Bey’in Ruhu Bekarlık Vergisi

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle bir açıklama yaptı: “Maalesef gençlerimiz genç yaşta evlenmiyor, çoğu 30’u aşkın evleniyor ya da çoğu evde kalıyor. Böyle bir şey olur mu? Evlilik dışı hayat özendirilmeye çalışılıyor. Aman, bunlara dikkat edin.” Erdoğan’ın bu sözlerinin ardından bir medya kuruluşu, hükümetin “Bekârlık Vergisi” hazırlığında olduğunu yazınca, ortalık karıştı! “Bekârlık Vergisi” tartışması başladı.

Peki, ama “Bekârlık Vergisi” nedir? Türkiye’de daha önce gündeme gelmiş midir? Dahası, “Bekârlık Vergisi”  daha önce kanunlaşmış mıdır? İşte bugün “Bekârlık Vergisi”nin tarihsel arka planını anlatacağım.

NÜFUS ARTIRMA ÖNLEMİ OLARAK BEKARLIK VERGİSİ

Tarih boyunca devletler, nüfusu artırmak için evliliği özendirici kanunlar hazırladı. İşte “Bekârlık Vergisi” de bu kanunlardan biridir. Özellikle nüfusun azalmasına neden olan yıkıcı savaşlardan sonra bu tür vergiler gündeme gelmiştir.

Örneğin, bazı Avrupa ülkeleri, iki dünya savaşı arasında nüfuslarını artırmak için “Bekârlık Vergisi” veya ona benzer evliliği özendirici vergiler çıkardı. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Cumhuriyetin ruhu 26 Ekim 2020 | 148 Okunma Cumhuriyetimizin temel taşı: Anayasalar 19 Ekim 2020 | 173 Okunma Türkiye'nin Rönesans ufku 12 Ekim 2020 | 83 Okunma İstanbul’un Kurtuluşu: Neden mi çekildiler? 05 Ekim 2020 | 594 Okunma Abdülhamit’in çürüttüğü donanma 28 Eylül 2020 | 844 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar