Halifelik mi?

“Halife ve halife makamının dinen, siyaseten varlığının hiçbir mana ve hikmeti yoktur. Türkiye Cumhuriyeti safsatalarla varlığını, istiklalini tehlikeye koyamaz.” (Atatürk, 22 Ocak 1924)Geçtiğimiz hafta halifeliğin kaldırılmasının 95. yıldönümüydü...

Laik Cumhuriyetin temelindeki devrimlerden biridir halifeliğin kaldırılması

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen cumhuriyet rejiminin karakteri laiktir. Çünkü cumhuriyet, dinsel “sultan-halife egemenliği” yerine dünyevi “milli egemenliği” esas alan bir rejimdir. “Kendini Allah’ın yeryüzündeki gölgesi” olarak gören sultanların ve halifelerin laik cumhuriyette hiçbir yeri yoktur. Bu nedenle Atatürk, cumhuriyeti ilan etmeden önce saltanatı, cumhuriyeti ilan ettikten sonra da halifeliği kaldırmıştır.

HALİFELİK NEDİR?

Öncelikle halifelik “dinsel” değil “siyasal” bir kurumdur. İslam’ın temel kaynağı Kuran’da peygamberin “halefi” veya “vekili” anlamında bir halifelik yoktur. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk,Peygamberlik bitmiştir. Biten, mühürlenen kurumda vekilden söz edilemez” diyor. (1)

Kuran’da “Allah’ın halifesi” anlamında bir halifelik de yoktur. Muammer Esen, “İnsanın Halifeliği Meselesi” adlı makalesinde “Allah’ın halifesi kavramının hiçbir şekilde Kuran’da geçmediğini” belirtiyor. (2)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
YANKEE GO HOME “Türkiye’ye Yönelik Amerikan Tehditleri” 14 Ekim 2019 | 309 Okunma İstanbul'un ikinci fethi “Geldikleri gibi gitmeye mecbur kaldılar” 07 Ekim 2019 | 417 Okunma Büyük İstanbul Depremi ZELZELE-İ AZİME 30 Eylül 2019 | 383 Okunma “Şu milletin yakasını bırakın!” LAİK CUMHURİYET’İN SIRRI 23 Eylül 2019 | 361 Okunma Cumhuriyetin yok edilen eğitim devrimi KÖY İLKOKULLARI 16 Eylül 2019 | 465 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum