Halifelik mi?

“Halife ve halife makamının dinen, siyaseten varlığının hiçbir mana ve hikmeti yoktur. Türkiye Cumhuriyeti safsatalarla varlığını, istiklalini tehlikeye koyamaz.” (Atatürk, 22 Ocak 1924)Geçtiğimiz hafta halifeliğin kaldırılmasının 95. yıldönümüydü...

Laik Cumhuriyetin temelindeki devrimlerden biridir halifeliğin kaldırılması

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen cumhuriyet rejiminin karakteri laiktir. Çünkü cumhuriyet, dinsel “sultan-halife egemenliği” yerine dünyevi “milli egemenliği” esas alan bir rejimdir. “Kendini Allah’ın yeryüzündeki gölgesi” olarak gören sultanların ve halifelerin laik cumhuriyette hiçbir yeri yoktur. Bu nedenle Atatürk, cumhuriyeti ilan etmeden önce saltanatı, cumhuriyeti ilan ettikten sonra da halifeliği kaldırmıştır.

HALİFELİK NEDİR?

Öncelikle halifelik “dinsel” değil “siyasal” bir kurumdur. İslam’ın temel kaynağı Kuran’da peygamberin “halefi” veya “vekili” anlamında bir halifelik yoktur. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk,Peygamberlik bitmiştir. Biten, mühürlenen kurumda vekilden söz edilemez” diyor. (1)

Kuran’da “Allah’ın halifesi” anlamında bir halifelik de yoktur. Muammer Esen, “İnsanın Halifeliği Meselesi” adlı makalesinde “Allah’ın halifesi kavramının hiçbir şekilde Kuran’da geçmediğini” belirtiyor. (2)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Atatürk’ün Bağımsızlık Yolu - 2 - İSTANBUL’DAKİ ALTI AY 13 Mayıs 2019 | 155 Okunma Atatürk’ün Bağımsızlık Yolu: 1 - ADANA’DAKİ YEDİ GÜN 06 Mayıs 2019 | 177 Okunma İnönü’ye de saldırmışlardı KOLTUĞUN KADERİ 29 Nisan 2019 | 271 Okunma Cumhuriyetin Temel Taşı TÜRKiYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 22 Nisan 2019 | 191 Okunma Seçimden sonra koltuk bırakma sanatı İNÖNÜ’DEN DEMOKRASİ DERSİ 15 Nisan 2019 | 384 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum