Halifelik mi?

“Halife ve halife makamının dinen, siyaseten varlığının hiçbir mana ve hikmeti yoktur. Türkiye Cumhuriyeti safsatalarla varlığını, istiklalini tehlikeye koyamaz.” (Atatürk, 22 Ocak 1924)Geçtiğimiz hafta halifeliğin kaldırılmasının 95. yıldönümüydü...

Laik Cumhuriyetin temelindeki devrimlerden biridir halifeliğin kaldırılması

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyen cumhuriyet rejiminin karakteri laiktir. Çünkü cumhuriyet, dinsel “sultan-halife egemenliği” yerine dünyevi “milli egemenliği” esas alan bir rejimdir. “Kendini Allah’ın yeryüzündeki gölgesi” olarak gören sultanların ve halifelerin laik cumhuriyette hiçbir yeri yoktur. Bu nedenle Atatürk, cumhuriyeti ilan etmeden önce saltanatı, cumhuriyeti ilan ettikten sonra da halifeliği kaldırmıştır.

HALİFELİK NEDİR?

Öncelikle halifelik “dinsel” değil “siyasal” bir kurumdur. İslam’ın temel kaynağı Kuran’da peygamberin “halefi” veya “vekili” anlamında bir halifelik yoktur. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk,Peygamberlik bitmiştir. Biten, mühürlenen kurumda vekilden söz edilemez” diyor. (1)

Kuran’da “Allah’ın halifesi” anlamında bir halifelik de yoktur. Muammer Esen, “İnsanın Halifeliği Meselesi” adlı makalesinde “Allah’ın halifesi kavramının hiçbir şekilde Kuran’da geçmediğini” belirtiyor. (2)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çanakkale'deki Atatürk etkisi 18 Mart 2019 | 481 Okunma Halifelik mi? 11 Mart 2019 | 926 Okunma Nifak Cephesi’nden Zillet İttifakı’na kafa aynı kafa 04 Mart 2019 | 5.529 Okunma Şeyh Sait isyanı ve devrim kanunu 25 Şubat 2019 | 1.240 Okunma Milli Korunma Kanunu’na Dönüş: İNÖNÜ’NÜN AHI! 18 Şubat 2019 | 3.901 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum